přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

30. května 2010, 21:30

Také Balner a Kudlička na ME, Chotěbuz zastínila Hengelo

Tyčkaři Michal Balner a Jan Kudlička jsou dalšími atlety, kteří se o víkendu nominovali na evropský vrchol sezony do Barcelony. Výškařka Loweová má z Chotěbuze kontinentální rekord, v Hengelu výkon roku nepadl.

Ač je závéodo nějaké to patro v mezinárodních seriálech níž, předvedli atleti v Chotěbuzi mnohdy kvalitnější výkony než na mítinku World Challenge v Nizozemsku. Třeba v tyči, kde se hned dva skokané přenesli přes 560 cm. K naší radosti byl jedním z nich Michal Balner, který tím na centimetr naplnil kritérium ČAS pro mistrovství Evropy. V závodě skončil druhý, neboť na rozdíl od Poláka Lukasze Michalského zdolal 560 napodruhé.

prazska_tycka_jk1.JPG
Šestý z HMS v Dauhá Michal Balner při letošní Pražské tyčce - foto: J. Kucharčík

K Balnerovi se přidal parťák ze skupiny Boleslava Patery Jan Kudlička, jemuž v kategorii do 22 let stačí entry EA, tedy 550 cm. Třetí do „duklácké“ party, Štěpán Janáček, si zapsal 520 cm a ani nikdo další z českých zástupců v ostatních disciplínách se nepřidal do nominace na ME. Z reprezentantů hodili Lenka Ledvinová kladivem 64.71 m, Jan Marcell diskem 57.25.

Výtečným výkonem roku pozvedla úroveň mítinku Chaunté Howard Loweová. Americká výškařka, jež se představila ve čtvrtek také ostravskému publiku, posunula vlastní letošní světové maximum o čtyři centimetry, osobní rekord pak o 3 cm na 204. Ba dokonce vymazala z čela severoamerických tabulek 22 let starý rekord krajanky Louise Ritterové, která tehdy skočila v texaském Austinu 203. To vše přesto, že v soutěži zůstala od 193 cm sama, neboť zbytek pole – Ryanová, Forresterová, Spencerová ztroskotal již na 190 a v tomto pořadí se dle zápisu seřadil na 187 cm.
Výsledky z Chotěbuzi

Patrně nejzajímavější výkon předvedl v Hengelu v dálkařském sektoru Dwight Phillips, přestože absolvoval „jen“ první tři pokusy. Americký mistr světa uletěl hned v první sérii na 842 cm, ovšem maximum sezony mu sebral vítr o 0.8 m/s nad povolenou hranici. V dalších skocích předvedl ještě 827 a 828. Osobní rekord i vlastní evropský výkon roku vylepšil druhý v pořadí, Němec Christian Reif, jenž naopak s optimální podporou 1.9 m/s dolétl na 827. Závod na FBK-Games se nevydařil světovému rekordmanu na 110 m překážek Dayronu Roblesovi, jenž se dostal do cíle za 35.47 vteřiny a „nechal“ tak zvítězit Brita Andyho Turnera za 13.34 (vítr +2.5 m/s).
Výsledky z Hengela

Závěrem doplňujeme také světový výkon roku, který padl již včera a českému fandovi asi neudělal velkou radost. Jen dva dny se totiž udržel na čele oštěpařských tabulek Petr Frydrych se svými 88.23 metru. Aktuální jednička Andreas Thorkildsen doma v norském Floro letos jako první, a to o 37 cm, přehodil 90metrovou hranici. Dlouholetý rival z Finska Tero Pitkämäki se prezentoval při prvním souboji tohoto dua v sezoně výkonem 84.34 m.

Michal Procházka

Vytisknout