přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. června 2010, 14:42

Taháky TNT-Fortuna meetingu: pokus o svěťák a Šebrleho stý víceboj

Den před premiérou kladenského mítinku v IAAF vícebojařské Challenge jsou hlavní hvězdy mítinku dobře naladěny a připraveny vydat ze sebe svá aktuální maxima.

Na improvizované tiskové konferenci na prosluněném stadionu Na Sletišti vypadali v dobrém rozmaru. Ať už to byla domácí star Roman Šebrle nebo hosté Bryan Clay z USA či Jamajčan Maurice Smith, všichni působili uvolněně. Svůj podíl na tom zřejmě mělo i včerejší grilování u Šebrlových, na které je světový rekordman pozval spolu s ještě dalšími asi osmi závodníky.
Když jsem dělala barbecue minule, tak jsem vyhrál. Letos, když ještě ke všemu přijel Bryan, je to moje poslední zbraň,“ vtipkoval hostitel, který se také ujal role šéfkuchaře. Vedle večeře, provázené i nějakým tím v Česku tradičním zlatavým mokem, pak stihli ještě krátký zápas ve fotbale „dva na dva“, v němž Šebrle spolu s Clayem porazili dvojici Smith & Arnold. „Byla to sranda,“ shodli se všichni zúčastnění.

Již zítra je však čeká souboj na zcela jiném kolbišti, v němž už budou bojovat ryze sami za sebe. Mužský desetiboj startuje na Sletišti v pravé poledne a jeho jasným favoritem je Clay, který vyhrál i předchozí mítink challenge v Götzisu. V souvislosti s ním se pak dokonce mluví i o možnosti, že by mohl zaútočit na světový rekord, což však on sám v posledních reakcích spíše relativizuje. „O světovém rekordu se snažím spíše nepřemýšlet, protože vím, že k němu je potřeba souhry velkého množství faktorů, z nichž některé neovlivním. Ostatně, já nikdy nemyslel primárně na body, ale abych udělal to nejlepší, čeho jsem aktuálně schopen. S tím pak samozřejmě přijde i odpovídající bodové hodnocení,“ prohlásil Clay, který se v Kladně letos představí poprvé. „O mítinku jsem slyšel jen to dobré, což se mi ostatně z prvních dojmů potvrdilo. Byl bych býval přijel i dříve, ale teprve letos k tomu byla příležitost. Nekoná se totiž žádná národní kvalifikace na velkou akci,“ vysvětlil.

Zatímco Clay o svěťáku uvažuje, jeho současný držitel Šebrle má zcela jiné myšlenky. Především kvůli tomu, že neví, co udělá svalový problém, kvůli kterému nedokončil koncem května mítink v Götzisu a následně nemohl trénovat podle svých představ. „Hlavně chci závod dokončit ve zdraví a pokud možno s limitem na evropský šampionát. Budu-li však cítit problémy, nebudu to nijak lámat přes koleno a nedokončím s tím, že si požádám o divokou kartu. Pokud bych si totiž udělal něco vážnějšího, nebylo by již možné se na ME připravit,“ říká Šebrle, který zítra nastoupí ke svému stému víceboji v životě.

Přestože ho tyto statistiky, jak sám říká, nevzrušují, byl by si prý schopen vybavit každý z nich. „Ten úplně první jsme šli pro srandu a já udělal nějakých 5170 bodů. Nejradši vzpomínám na ty, kdy jsem udělal svěťák a vyhrál olympiádu, naopak asi nejhorší byl desetiboj při MS v Edmontonu, kde jsem závodil zraněný a přitom jsem měl na to svůj rekord ještě posunout,“ vylovil z paměti.      

Startovní listina čtvrtého ročníku TNT-Fortuna meetingu se ustálila na 20 mužích a 18 ženách, poslední změnou je absence Bělorusa Andreje Kravčenka, který nedoléčil zranění. Do Česka tak přicestovaly jen jeho tyče. „Na druhou stranu se nám definitivně podařilo dojednat Ukrajince Olexije Kasjanova, což je myslím více než důstojná náhrada,“ řekl ředitel mítinku Zdeněk Lubenský.

Českými favority jsou mezi muži Šebrle a v ženské kategorii Eliška Klučinová, jež by ráda na stadionu, který důvěrné zná a kde může čekat nadstandardní podporu, co nejvíce posunula vlastní OR. „Chtěla bych se pokusit i o český rekord do 22 let, který patří Denise Rosolové a má hodnotu 6104 b,“  prohlásila Klučinová.

Více informací o mítinku v sekci ZAOSTŘENO NA...

Adam Pražák

Vytisknout