Táborská velká cena bavila ve velkém

úterý 28. července 2015
Na druhý díl Czech Double Meeting si do jižních Čech našly cestu hvězdy domácí i zahraniční. A bylo se na co dívat.

Vrchol se pořadatelům podařilo připravit na samotný závěr mítinku. Závod na 110 metrů překážek nabídl velmi vyrovnaný souboj, přitom ale velice kvalitní, vždyť první tři běželi na úrovni opravňující ke startu na mistrovství světa. Triumfoval Američan Porter, který prolétl trať za 13.36, hned za ním finišoval Petr Svoboda v čase 13.45 a radost měl i třetí v pořadí Brazilec Oliveira, který výkonem 13.47 překonal limit do Pekingu.

V tyčkařském sektoru se odehrál očekávaný souboj mezi Michalem Balnerem a Janem Kudličkou. Šťastnější byl nakonec Balner, který vyhrál úspěšným pokusem na 571 centimetrech. Jeho reprezentační kolega zvládl nejlépe 541 a skončil druhý. Třetí místo vybojoval Pašiak (521).

Skvělou běžeckou formu potvrdil Jakub Holuša, který testoval svou rychlost na osmistovce. Za vodičem Matějem Pavlíčkem probíhal první čtvrtkou za 52.2 a druhé kolo zvládnul v podobném tempu. Časomíra pak Jakubovi naměřila 1:45.81. "Jsem nadšený, před náběhem do druhého kola jsem měl malinkou krizi, ale pak se to rozběhlo, v poslední stovce jsem protáhl krok a je z toho dobrý čas. Jsem nadmíru spokojený. Teď bych chtěl zaběhnout nějaký pěkný čas ve Stockholmu, kde poběžím svojí hlavní trať." řekl. Druhé místo pro sebe utrhl náš další reprezentant Miroslav Burián (1:48.20) a třetí byl Maročan Ousama (1:49.01).

Jeden z nejkvalitnějších výkonů celého mítinku byl k vidění ve výškařském sektoru. Postaral se o něj Polák Bednarek, který zdolal 230 centimetrů, čímž si vylepšil sezónní maximum a splnil limit na MS do Pekingu. Druhý Al-yani ze Saudské Arábie skočil 211 a třetí byl český zástupce Dalecký (206).

O limit do Pekingu se pokoušela i Lenka Masná na půlce. Její výsledný čas byl 2:03.94, což bylo za nominačním standartem. "Bolavá noha mě příliš nelimitovala, spíš mi vadil nepříjemný vítr. O limit se ještě pokusím v Linci." nastínila své plány svěřenkyně Jiřího Sequenta. Druhá doběhla někdejší mistryně světa Semenyaová (2:05.47). Třetí byla Menapaceová (2:06.27).

Dvoustovku žen proběhla nejrychleji Barbora Procházková v čase 24.28. "Dnešní výkon je hodně za očekáváním, ale v tom větru to bylo těžké. tak snad to vyjde příště," neskrývala zklamání svěřenkyně Františka Ptáčníka. Druhá doběhla Rakušanka Seerová (24.92).

Mezi dálkaři získal triumf Ukrajinec Kruk, který si vyrovnal osobní rekord skokem dlouhým 765 centimetrů. "S dnešním výkonem jsem spokojený, protože je to vyrovnaný osobák, moc děkuji skvělým fanouškům. Příští rok bych se chtěl vrátit a opět se pokoušet o nový osobní rekord," přislíbil účast na příštím ročníku dnešní vítěz. Pro druhé místo si doskákal Vrtiška (693) a třetí byl další zástupce Ukrajiny Bulak (678).

Velmi perné chvilky zažil na startu závodu mužské čtvrtky Jan Tesař. Po prvním startovním výstřelu vrátili rozhodčí závodníky zpět a zdálo se, že právě náš reprezentant byl viníkem ulitého startu. Po přezkoumání bylo vše nakonec vyřešeno napomenutím a bronzový medailista z letošní Univerziády se mohl pokusit o pokoření limitu na MS do Pekingu. Ten však nakonec odolal, poté co Jan doběhl do cíle v čase 46.73 a bral tak aspoň první místo. Na druhé příčce skončil Alžířan Bouhada (47.34) a třetí byl Roman Flaška (47.91).

Roli favorita potvrdil v oštěpu mužů Jaroslav Jílek. Ten hodil nejdále na 75.10 a nechal za sebou druhého Rumuna Novaca (69.77) a třetího Michalce (66.20). "Trošku jsem doufal, že by to dnes konečně mohlo ulétnout za osmdesát metrů, ale zase to nevyšlo. Nějaké závody ještě budou, tak doufám, že tu hranici prolomím ještě letos," řekl s úsměvem svěřenec Jana Železného.

Petra Andrejsková se stala vítězkou oštěpu za výkon 54.93. Jen těsně za ní skončila Němka Leidlová (54.33). Na pomyslné stupně vítězů se vešla ještě Jarmila Jurkovičová (53.76). V koulařském kruhu poslal své náčiní nejdále Rumun Toader (18.90). Nejlepší z českých siláků byl Tomáš Kozák (17.42).

Kompletní stupně vítězů obsadily v závodě na 100 metrů překážek zástupkyně Rakouska. Nejrychleji si s tratí poradila Wimbergová (13.71) před Zapfelovou (13.88)  a Kleiserovou (14.48).

Na ženské čtvtce byla nejrychlejší Portugalka Azevedová, která zvládla jeden okruh za 53.00. "Závod jsem si užila i když posledních sto metrů bylo těžkých, protože hodně foukalo. Chci poděkovat výborným divákům," dodala sympatická čtvrtkařka. Na druhém místě doběhla Slovenka Štuková za 55.90 a na pomyslné stupně vítězů se vešla ještě Lepešková z Českých Budějovic (56.58).

Soutěž koulařek jasně ovládla Jana Kárníková. Její nejdelší pokus měřil 15.58, což jí bezpečně stačilo na první místo. Výškařské klání vyznělo nejlépe pro Rakušanku Golnerovou, která se přenesla přes laťku ve výšce 176 centimetrů na první pokus, což jí přineslo triumf. Druhá v pořadí Kuntsevičová z Ruska překonala stejnou hodnotu napodruhé. Z domácích závodnic byla nejlepší Alena Panovská, která byla třetí za 171. Další vítězství v táborském dálkařském sektoru si připsala Jana Korešová. Tentokrát jí k tomu stačil skok dlouhý 621 centimetrů. Druhá byla Belaboidová z Alžírska (614) a třetí Slaničková ze Slovenska (596).

Závod na 3000 metrů překážek byl v režii zahraničních závodníků. O vítězi se rozhodlo až v cílové rovince, kdy si své vedení pohlídal Jihoafričan Lekopa (8:48.05), který odolal dotírajícímu Estonci Kivistikovi (8:48.11). "Chtěl bych divákům poděkovat za podporu. První kilometr jsem běžel podle plánu, ale pak začal foukat velký vítr a to mi závod trochu znesnadnilo, ale ještě jednou děkuji divákům za podporu," vyjádřil své pocity po závodě vítěz steeplu.

Již předprogramu se představila známá jména. V soutěži tyčkařek si chtěla vyzkoušet svou formu Jiřina Ptáčníková. Jako svou základní výšku si stanovila 432 centimetrů, ty překonala na první pokus. Na další postupné výšce však již neuspěla, přesto zvítězila před Romanou Maláčovou, která zaznamenala 412. Na třetím místě skončila Sabina Pöschlová za 382. "Dnes se nevydařilo skoro nic. Hodně jsme teď trénovali na Mistrovství světa, tak doufám, že tam to vyjde," zhodnotila svůj závod svěřenkyně Františka Ptáčníka a Pavla Sluky.

V trojskoku žen zvítězila dle očekávání Lucie Májková, která dolétla nejdále v páté sérii a to do vzdálenosti 13.41.