přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Tábor hlásí: šampionát připraven!

V pátek začne dvoudenní mistrovství republiky na dráze, vyvrcholení první části sezony pod otevřeným nebem. Pořadatelskou premiéru šampionátu si odbude nejen „husitské“ město Tábor, ale i celý jihočeský region, v němž se dosud atletická akce takového významu nekonala.

„Tábor byl coby hostitel šampionátu vybrán na základě výběrového řízení zejména ze tří důvodů. Za prvé je tam stadion, který poskytuje kvalitní technické zázemí. Zadruhé se zde vytvořil kvalitní organizační tým okolo oddílu TJ Vodní stavby, který už předloni úspěšně zabezpečil republikový šampionát ve vícebojích, a za třetí zde má atletika více než stoletou tradici i úspěšnou současnost a věřím, že ještě úspěšnější budoucnost,“ poukázal na dnešní tiskové konferenci ředitel ČAS František Fojt na pět medailí, které oddíl získal na mistrovství republiky juniorů a dorostu. „Pokračujeme v trendu posledních let, kdy se snažíme dávat i ty vrcholné akce mimo Prahu. Tábor je zatím nejmenším z měst, kde se šampionát konal, nicméně jsem hluboce přesvědčen, že všechno bude pro závodníky i diváky připraveno, jak nejlépe je možné,“ doplnil organizační delegát mistrovství Vladimír Tikal.

Na šampionát je přihlášeno 470 startujících, což je dobrý průměr posledních let. Své zástupce vysílá 72 oddílů z celé republiky.  Nejmenší zájem je o mužskou kouli a ženské kladivo, naopak našlapáno je tradičně ve sprintech na 100 a 200 m. Na stratu je vyjma zraněných kompletní domácí špička, z elity nepřijedou jen Roman Šebrle, Jiří Vojtík a Nikola Brejchová. „Roman Šebrle dohání zpoždění v přípravě zaviněné svalovými zraněními, je zavřený v Nymburc a připravuje závěrečnou zteč na olympijskou medaili. Jirka Vojtík měl nepříjemnost na poháru, kde kvůli křeči nedoběhl dvoustovku. Jeho absence má preventivní charakter, on dokonce v Táboře chtěl startovat, byl jsem to já, kdo ho přemlouval, aby to raději nedělal. A co se týče Nikoly Brejchové, ta se nemůže dlouhodobě dostat z problémů s kyčlemi, nicméně věříme, že vše nakonec dopadne dobře,“ osvětlil šéftrenér Václav Fišer.

I bez těchto absencí se však dají očekávat dramatické souboje prakticky ve všech disciplínách. „Těším se na dvoustovku, kde i bez Vojtíka mají hned čtyři kluci pod 21 sekund, což tu dlouho nebylo. Na čtvrtce překážek mi Ondřej Daněk a Michal Uhlík slíbili útok na 49.50, což je limit na olympiádu. V dálce by se mohl Roman Novotný a Štěpán Wagner ve vzájemném souboji vybičovat k ataku toho velmi ostrého limitu 810 cm. Věřím i Martině Šestákové, které v trojskoku chybí pár centimetrů, Sváťovi Tonovi, že se připojí k dvojici výškařů, která už má splněný limit, také v tyčce je řada lidí, kteří mají na to splnit nominační limit. A takhle bych mohl pokračovat dál a dál,“ probíral se svými poznámkami Václav Fišer. „Každopádně je pro nás šampionát velice důležitý, protože krátce po něm musíme poslat na ČOV zúžený seznam těch, kdo by se ještě mohli probojovat na olympiádu, a kdo v něm nebude, nemůže do Pekingu odcestovat. Pro početnou výpravu na MSJ to je zase poslední prověrka před odletem,“ doplnil.         
 
Tiskové konference k mistrovství se zúčastnili též dva téměř jistí olympionici: výškař Tomáš Janků a diskařka Věra Cechlová. „Já mám na kontě už devět titulů, takže bych rád urval i ten desátý. Ale kluci mi to určitě nebudou chtít dát zadarmo, takže by se to mohlo zvrhnout ve výborný závod,“ těšil se Janků. „Pro mě to bude premiéra v Táboře, ale zatím jsem slyšela jen dobré reference. Podle všeho se tam hází dobře, zrovna v sobotu se tam Miroslav Pudivítr zlepšil na výborných 61.14 m,“ doplnila Cechlová.  

Šampionát začíná v pátek ve 12.30 hod předsunutým kladivem žen, slavnostní zahájení je na programu ve 14.15 hod. Poprvé v historii se zejména kvůli odletu závodníků na MSJ uskuteční jedno soutěžní odpoledne s plnohodnotnou skladbou disciplín ve všední den. 
„Koncipovali jsme to jako program pro celou rodinu, takže se diváci mohou těšit na řadu doprovodných akcí. V pátek to bude koncert skupiny Another way, v sobotu pak soutěž pro děti  Kids athletics, kde se zábavnou formou seznámí se základy atletický disciplín. Pro diváky bude též po oba dny od 18 hod k dispozici plavecký bazén,“ lákal ředitel závodu David Bor na nejen atletický svátek.

Adam Pražák

Vytisknout