přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Ta nebo ten? Jakého pohlaví je kometa osmistovky?

Podezřelý výkonnostní skok a spíše mužská muskulatura vyvolávají pochybnosti o pohlaví jihoafrické běžkyně Caster Semenyaové, která je na mistrovství světa v Berlíně favoritkou závodu na 800 metrů.

Mezinárodní federace IAAF vyzvala vedení jihoafrické atletiky, aby nechalo ověřit, zda je osmnáctiletá půlkařka skutečně ženou. Navzdory těmto okolnostem nastoupí Semenyaová dnes večer podle jihoafrických funkcionářů k finálovému běhu. 

"Je to hodně citlivé téma. Situace je taková, že nemáme žádné nezvratné důkazy, kvůli kterým by neměla být připuštěna k závodu," uvedl mluvčí IAAF Nick Davies. O přezkoumání IAAF požádala před třemi týdny, vyhodnocení výsledků však bude nějakou dobu trvat. Na testech se podílí gynekolog, endokrinolog, psycholog, interní lékař a další odborníci. "Takže jde o hodně dlouhé zprávy, které zaberou spoustu času," dodal mluvčí. 

Davies si zatím netroufl naznačit, co by se dělo, kdyby Semenyaová získala medaili a poté se zjistilo, že není žena. "Pokud by se ukázalo, že si změnila pohlaví a tím pádem podváděla, bylo by to velmi jednoduché," uvedl. "Nicméně pokud bylo vše podle přírody a atletka vždy žila v přesvědčení, že je žena, nejde úplně o podvod," řekl. "V takových věcech se postupuje případ od případu a byla by to záležitost pro právníky," prohlásil.
   
K podobnému případu došlo před třemi lety na Asijských hrách. Tehdy testy zpochybnily pohlaví indické atletky Santhi Soundarajanová, která proto musela vrátit stříbrnou medaili ze závodu na 800 metrů. Následně se pokusila o sebevraždu.
   
Dosud neznámá Jihoafričanka na konci červenci z ničeho nic vpadla do světové špičky, když na Mauriciu zaběhla půlku za 1:56,72. Od loňska se zlepšila o sedm a půl sekundy. Na trati 1500 metrů si letos vylepšila osobní rekord dokonce o více než 25 sekund na 4:08,01.

ČTK