Szetei, Mráčková pokračují, Staňková s Beladou končí

První atletický den na Světové univerziádě se představili čtyři čeští reprezentanti, postupová úspěšnost byla padesátiprocentní.

Bělehrad hostí již šest dní klání akademických sportovců planety. Ode dneška mohou zbystřit zrak také fandové královny sportu, neboť začal atletický program.

Dopoledne se oproti původně přihlášené čtveřici představila dvě česká jména. Jan Marcell vypustil dnešní kouli a soustředí se na svou prioritu disk, kvalifikace jej čeká v pátek, případné finále v neděli, poslední den univerziády. Spíše zdravotní důvody stojí za vynecháním stovky Janem Schillerem. Majitel výborného času 10.38 si na MČR předminulou neděli přivodil drobné svalové zranění a měl by tak běžet pozítří dvoustovku, svou hlavní specializaci.

Tím dnes ráno úspěšným, co se týče postupu, byl Petr Szetei, který z rovné padesátky startujících v rozbězích dosáhl na 21. čas (47.63) a jako sedmý nejlepší poražený si zajistil postup mezi 24 semifinalistů. „Včera večer jsem viděl ve startovkách, že postupují tři přímo a dnes ráno to změnili na dva. Nevěděl jsem o tom, neřekli nám to. V závodě jsem i na tom druhém místě pár metrů před cílem byl, ale nevšiml jsem si Portugalce, který mě podběhl z první dráhy. Naštěstí jsem postoupil,“ oddechl si Szetei, který mohl startovat i na dvoustovce, ale zvolil čtvrtku, na níž se nominoval v zimě na HME. „Sice tu v noci pršelo, ale jakmile vylezlo slunce, hned zase bylo vedro. Zítra to v osm večer, kdy běžím, snad bude lepší,“ přál si svěřenec Petra Konopa. Nejlepší čas předvedl v prvním kole Japonec Yuzo Kanemaru (46.51).

Nedařilo se příliš Elišce Staňkové, která poslala disk do vzdálenosti 46.95 m, což je nejméně, kolik v sezoně hodila. Na druhou stranu pro postup do finálové dvanáctky bylo třeba 52.39 metru, o 11 cm více než osobní rekord Staňkové z Kladna na konci letošního května. Takto jí patří v konečném účtování 18. příčka.

Také odpoledne se do bojů zapojilo duo českých atletů. Jana Korešová podle očekávání vynechala dálku a soustředí se plně na sedmiboj, který startuje v sobotu.

Rovněž odpoledne uspěl jeden z atletů. Půlkařka Veronika Mráčková neměla problémy projít relativně mírným klíčem. Z 30 přihlášených vystartovalo 26, do semifinále prošlo 16. Ve druhém rozběhu si Mráčková zajistila postup přímo z druhé pozice v čase 2:08.89.

Naproti tomu mílaře čekal pravý opak, když ze 42, kteří vyběhli, měla být vytvořena rovnou finálová parnáctka. Tomáš Belada si nevedl špatně, ale na pátém místě nedosáhl o vteřinu na přímou trojici postupujících. A s časem se mohli podívat dál jen tři, a ten Beladův - 3:48.89 - byl třináctý mezi poraženými.

První den byly rozděleny také první dvě sady medailí. V mužské kouli získal zlato Rus Soslan Cyrichov, který při 19.59 o jediný cm předstihl Číňana Zhang Juna, bronz bral za 19.38 Polák Krzywosz. Ženskou desítku si podmanila jednoznačně Japonka Kasumi Nišiharová za 33:14.62, Ruska Šutovová doběhla o čtvrt minuty zpět, Běloruska Mininová o 2 vteřiny za ní.