přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. ledna 2012, 10:34

Svobodovi opět dělá problémy achilovka

Přípravu překážkáře Petra Svobody znovu komplikují zdravotní obtíže. Ozvala se achilovka, která byla jednou z příčin, že halový mistr Evropy přišel o venkovní sezonu s vrcholem na MS v Tegu.

V letní sezoně si Petr Svoboda nepřipsal jediný závodní start. Ze „hry“ ho vyřadily nejprve připravily bolestivé problémy s chodidlem, které si přivezl ze soustředění na Kanárských ostrovech, posléze se nemohl zbavit zánětu v achilovce. Protahující se trampoty ho dokonce přivedly k myšlenkám na konec kariéry, které zaplašil až riskantní zákrok s injekcí kortikoidů, jenž přinesl takřka okamžitou úlevu. Možnost recidivy však visela ve vzduchu a nyní se bohužel připomněla.  „Do konce roku 2011 Petr odtrénoval skoro vše, tak jsme měli v plánu. V období mezi Vánočnímu svátky a Novým rokem se však jeho loni zraněná achilovka začala znovu ozývat a tak nyní hlavně „běháme“, tedy Petr, po doktorech,“ napsal počátkem týdne na svůj web svobodagroup.cz Petrův kouč Luděk Svoboda.

První výsledky z magnetické rezonance a ultrazvuku vypadají povzbudivě. „Achilovka není poškozena, v místě úponu jsou vidět pouze jakési prosákliny a zbytky po opichu. Petr je v péči docenta Pavla Koláře a Mudr. Vlastimila Voráčka a samozřejmě spolupracuje i s lékařem české reprezentace Mudr. Neumannem. Manažer Alfonz Juck se mu snaží vyjednat konzultaci na Klinice sportovní medicíny v Mnichově u uznávaného odborníka profesora Hanse Wilhema Wohlfahrt – Mullera, kde se s podobným problémem léčili v minulosti i sprinterské hvězdy Maurice Greene a Usain Bolt a řada skvělých fotbalistů a jiných sportovců,“ píše trenér Svoboda.

V týdnu hned po Novém roce si Peťan nechal prohlédnout a opravit i zubní kazy, protože i ty mohou být příčinou bolestí achilovek. Po zákroku dostal na pět dní antibiotika, takže jsme museli trénink v prvním týdnu roku 2012 hodně zmírnit. Alespoň zbyl čas na léčení achilovky. Na tu mu byla aplikována docentem Kolářem a Mudr. Vondráčkem rázová vlna. Petr dochází na rehabilitaci u nás ve Stromovce, na mikroproudy, lymfatické masáže, vodoléčbu a klasické masáže. Podle slov lékařů by se stav jeho achilovky měl brzy dost zlepšit a stále je ještě velká šance, že Petr halovou sezónu odzávodí. I když připomínám, že to v roce 2012, roce olympijském, není určitě naše priorita,“ dodává Svovoda.

Kvůli Petrově obtížím však byl kouč nucen výrazně upravit trénink, který se nyní točí především kolem posilování, jízdě na cyklistickém trenažéru, k čemuž po dobrání antibiotik přibude běhání na lančích a ve vodě. Náplň je tedy podobná jako po zranění vloni v květnu. „Natrénováno od září do konce prosince má a tak desetidenní výpadek nemusí být na formě v hale příliš znát. Pokud se achilovka umoudří…,“ uzavírá Svoboda, který i se skupinou musel zrušit plánované soustředění ve Spale a využívá zázemí domácího Olympu.

Anketa

Stihne se Petr Svoboda dostat do formy před HMS?

 

 

Adam Pražák

Vytisknout