přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. června 2008, 22:07

Svoboda znovu měnil tabulky. O dvě setiny

Překážkář Petr Svoboda, který se minulé pondělí na Odložilovi zaskvěl českým rekordem, dnes ustavil nové maximum na 13.41. Ve francouzském Lille prohrál jen se světovým rekordmanem Roblesem.

Forma Petra Svobody stoupá s každým závodem. Poprvé se přes dvacet let staré maximum Jiřího Hudce zachvělo 12. 6. při Zlaté tretře, to jej Svoboda vyrovnal - 13.48. O pouhé čtyři dny později už na Memoriálu Josefa Odložila padlo, když svěřenec jmenovce Luďka srazil dalších pět setin. A to mluvil o tom, že se ještě po Ostravě nezotavil.

Dnes v Lille ubral další dvě setinky a jeho jediným přemožitelem byl Dayron Robles, světový rekordman dnes běžel 12.96. "Já vůbec nechápu, jak jsem mohl zaběhnout takový čas," divil se Svoboda. "Když jsem si při rozcvičování zkoušel náběh na první dvě překážky, přišlo mi, že při závodě nemůžu doběhnout do cíle," vyprávěl.
Jenže čas v cíli byl dnes vynikající, i když cesta byla... no s překážkami. "Po startu jsem viděl ob dráhu Roblese a i když mi v cíli nadělil hodně, určitě mi pomohl k dnešnímu času. Na 7. nebo 8. překážce jsem ale měl kolizi, byl jsem moc blízko a rozbil jsem si koleno na přetahovce. V cíli mi to pak museli ošetřit, ale snad to není nic vážného. Už jsem ale myslel, že ani nedoběhnu, díky bohu, nestalo se tak," popisoval dramatický průběh ne úplně ideálního závodu (vítr se prý dnes nepříjemně točil, údaj o jeho síle zněl -0.4 m/s), v němž však o setinu pokořil Sergeje Demiďuka.
"Toho si obrovsky cením. Vždyť je to jediný běloch ve finále v Ósace." Navíc Ukrajinci oplatil porážku před domácím publikem, kde byl na MJO právě za ním druhý. "Docela by mě zajímalo, kolik můžu zaběhnout, až mi vyjde ideální závod, tenhle to tedy nebyl," kroutil hlavou staronový rekordman. O konkrétním času ale moc mluvit nechtěl. "Snad takový vyjde na olympiádě," věří. Také už neplánuje nějaké velké množství závodů - "republika" a když to vyjde, tak jeden dva zahraniční starty. "Potřebuju taky dotrénovat sílu, teď mezi závody na to není čas. A já si chci udržet formu," uzavřel.

Za patnáct metrů letos jako první doletěla mistryně světa Yargelis Savigneová. Nový výkon sezóny má hodnotu 15.02. Stovku dnes vyhrála Laverne Jonesová z Amerických panenských ostrovů za 11.30 o setinu před Belgičankou Gevaertovou. Na dvojnásobné trati však Jonesovou porazila i přes doslova tragickou startovní reakci (0.352) domácí Muriel Hurtis-Houairivoá (22.73 ku 22.87). Těsný souboj na stovce překážek pro sebe rozhodla Kubánka Tejedaová (12.84), o dvě setiny před Polkou Trywianskou.

Bývalý mistr světa Kim Collins dnes ukázal na 100 m všem záda v čase 10.10, podobně kraloval na 200 m Brian Dzingai (20.39). Mezi čtveřicí borců, kteří se na čtvrtce vešli pod 46 vteřin, se nejlépe vedlo teprve dvacetiletému Belgičanovi Jonathanu Borlee (45.57). Na patnáctistovce se radoval z výhry a kvalitního času 3:34.30 domácí Mehdi Baala. Kvalitnímu poli tyčkařů nakonec poměrně jasně dominoval Rus Sergej Kučerjanu s 575 centimetry. Saúd Al-Khuwailidi znovu odešel z dálkařského sektoru neporažen, dnes mu stačilo 823 cm. Tři koulaři poslali své náčiní za 20 m, nejdále o 30 cm Australan Martin Scott

Kompletní výsledky jsou zde.

Michal Procházka

Vytisknout