Svoboda udržel neporazitelnost, Rosolová získala ve Stockholmu cenné skalpy

úterý 22. února 2011
Češi byli pořádně vidět na mítinku IAAF ve švédské metropoli. Překážkář Svoboda vyhrál absolutně, čtvrtkaři Rosolová s Vojtíkem opanovali své běhy a Holuša držel krok s nejlepšími na kilometru.

Překážkář Petr Svoboda odjede na halové mistrovství Evropy nejen jako vedoucí muž kontinentálních tabulek, ale i jako závodník, který v sezoně zatím neokusil hořkost porážky. Na mítinku ve Stockholmu zvítězil v čase 7.55. Nerozhodil ani nervózní úvod, při němž diskvalifikovali hned dva z jeho soupeřů (Merritt, Sonck), a poradil si i s Američany Davidem PaynemJeffem Porterem. "Je to dobrý pocit být neporažený před halovým ME. Ale musím uznat, ze Američan Merritt má skvělou formu, bylo to vidět při rozcvičení. Měl bych to s ním těžké, kdyby neulil. Já jsem měl dnes náladu, která se hodila na takový nervózní běh. Měl jsem pocit, že nemám nic uspěchat, a to se vyplatilo," uvedl svěřenec Luďka Svobody facebookovou stránku Top Athletics.

Čtvrtkařka Denisa Rosolová vyhrála A běh na 400 m, po výkonu 52.64 porazila o setinu bronzovou medailistku z ME v Barceloně Antoninu Krivošapkovou. Třetí byla o další 26 setin zpět Jamajčanka Novlene Williamsová-Millsová. Nejlepší čas ze všech čtvrtkařek, 52.58, měla Američanka Shana Coxová, která vyhrála běh B. "Škoda první dráhy, hrozně špatně se to rozbíhalo. Začala mě bolet kostrč po středečním pádu a tahají mě z toho zadní stehna. Jsem ráda, že jsem porazila holky, co letos běžely pod 52. Já si to nechávám na Paříž," vzkázala Rosolová.

Mezi muži ovládl hůře obsazený závod Jiří Vojtík, čas 48.05 je ale přesně o vteřinu pomalejší, než by potřeboval k nominaci na HME. V silnější konkurenci zvítězil domácí Johan Wissman za 47.41.

Český středotraťař Jakub Holuša byl osobně účasten běhu na 1000 m, v němž Súdánec Abubaker Kaki posunul vlastní letošní maximum na této trati o dvě desetiny na 2:17.55. Holuša doběhl na šestém místě jako druhý Neafričan za mistrem Evropy v běhu na 800 m Marcinem Lewandowským z Polska. Kvalitní konkurence vytáhla Holušu k osobnímu rekordu 2:19.94.

V tyčce potvrdila skvělou připravenost teprve osmnáctiletá Švédka Angelica Bengtssonová. Vycházející star světové atletiky po pár dnech znovu posouvala hranice juniorského světového rekordu, a to dokonce hned třikrát! Uspěla na výškách 453, 458 i 463 cm. V soutěži nestačila jen na Rusku Světlanu Feofanovou, která skočila ještě o 5 cm výš, naopak za ní skončila třeba Brazilka Fabiana Murerová.

Při patnáctistovce vylepšila Etiopanka Abeba Arigaweová vlastní nejlepší čas sezony na  4:01.47. Na dvojnásobné trati kralovala její krajanka Meseret Defarová, časem 8:36.91 však za vlastním světovým rekordem zaostala o více než 13 vteřin.  V dálce zvítězil kvalitním výkonem 813 domácí Michel Tornéus, za nebo přesně na osm metrů se dostali ještě Kubánec Wilfredo Martinez a Ghaňan Ignisious Gaisah. Vysokou úroveň měl i trojskok, v němž Phillips Idowu z Velké Británie předvedl 17.48 m a Rumun Marian Oprea jen o 9 cm méně. Za 17 m dolétli ještě Alexis Copello z Kuby (17.22) a domácí miláček Christian Olsson (17.06).

Ve výšce žen brala vítězství za 193 cm Ruska Maria Kučinová, dobře známá i tuzemským divákům z letošního ročníku Moravské výškařské tour, na níž skočila neoficiální světový rekord v hale juniorské kategorie.  Půlka se stala kořistí Keňanů,  trio Richard Kiplagat, Boaz Lalang a Jackson Kivuna se vměstnalo do jedné desetiny, přičemž vítězný Kiplagat dosáhl času 1:46.28. Hladkou šedesátku ovládla Ruddy Zang Milamaová z Gabonu výkonem 7.20.