Svoboda třetí v Záhřebu, Cechlová pátá

úterý 9. září 2008
Překážkář Petr Svoboda obsadil ve světové konkurenci třetí místo, Světové atletické finále mu ale nejspíš uteče. Diskařka Věra Cechlová by ve Stuttgartu naopak startovat měla.

Další ze soubojů se světovým rekordmanem Dayronem Roblesem z Kuby má na svém kontě český překážkář Petr Svoboda. V chorvatském Záhřebu skončil na třetím místě, když ho od druhé příčky Jamajčana Phillipse dělila po výkonu 13.67 jediná setina. Robles potvrdil svoji suverenitu, byť mu tentokrát k tomu v mírném protivětru -0,5 m/s stačilo „pouhých“ 13,20.

Věra Pospíšilová Cechlová obsadila v soutěži diskařek páté místo po výkonu 60,10 m. Nejvíce se dařilo Kubánce Yarelis Barriosové, která předvedla bez dvou centimetrů 65 m a porazila i čerstvou olympijskou vítězku Stephanie Brownovou-Traftonovou (62.94). Před českou závodnici se dostaly ještě Rumunka Nicoleta Grasuová (61.82) a Srbka Dragana Tomaševičová (60.62).

Kvalitní soutěž přinesla výška, kde zvítězila domácí Blanka Vlašićová, když na pokusy porazila  Annu Čičerovovou z Ruska. Obě skočily 204 cm. Dvojkou začínal i zápis Američanky Chaunte Howardové (200 cm).
Na ženských krátkých překážkách se po čase 12.65 v protivětru -0,5 m/s opět prosadila olympijská vítězka Dawn Harperová, když mezi poraženými byli i další medailistky z Pekingu – Kanadaňka Lopesová-Schliepová (v Záhřebu třetí) a Australanka McLellanová (pátá). V kladivu poslala Kubánka Yipsi Morenová vítězný pokus na vynikajících 76.62.

Mítink IAAF v Záhřebu byl posledním ze závodů, kde bylo možné sbírat body do Světové atletické tour. Její pořadí je přitom určující pro Světové atletické finále, kde má právo startovat sedm závodníků s největším bodovým ziskem v každé disciplíně (u běhů nad 1500 m jedenáct), jedno místo je pak vyhrazeno pro pozvání od IAAF. V aktualizovaném pořadí je Petr Svoboda na deváté a Věra Cechlová na páté příčce. Jistotu startu má z českých reprezentantů i oštěpařka Barbora Špotáková.