přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. července 2010, 16:26

Svoboda: Smůly už snad bylo dost

Český rekordman na 110 m př. si v sezoně už vybral pořádnou porci smůly, a tak doufá, že ho v Barceloně žádná další pohroma nečeká. Dřívější jednoznačně zlaté plány však musel poněkud rozšířit a tváří v tvář silné konkurence bude rád za jakoukoliv medaili.

Petr Svoboda vládne aktuálním evropským tabulkám, ale jeho pozice není nijak bezpečná. V posledních týdnech se na něj výrazně dotáhla hned trojice soupeřů a další zůstávají v závěsu. „Moc se mi to nelíbí, ale zároveň jsou to vesměs kamarádi, takže jim přeji, že běhají takhle rychlé časy. Ale jestliže jsem před sezonou mluvil jen o zlaté medaili, tak teď se to trochu mění. Hlavní cíl je postup do finále, to je pro mě minimum, a v něm se může stát cokoliv. Udělám vše proto, abych o medaili bojoval, a určitě se nevzdávám myšlenek ani na tu nejvyšší,“ prohlásil Svoboda, který se přitom v posledních týdnech musel cítit  jako na houpačce.


Petr Svoboda na tiskové konferenci ČAS, foto: J.Čech

Sotva se totiž jakž takž vyléčil ze zranění, které si přivodil při rekordním závodu při Memoriálu Josefa Odložila, a vyrovnal se i s bolestivými obtížemi s palcem na noze, přišly dva nešťastné závody. Nejprve ulil start při mítinku Diamantové ligy v Lausanne a poprvé v kariéře tak pocítil na vlastní kůži nově zavedené pravidlo o nulové toleranci, později se mu při Grand Prix Ústí nad Labem nešťastně vyzula tretra a dobíhal napůl bosý. Náladu mu pak spravil až republikový šampionát a rychlé časy z rozběhu i finále. „Kluci se mnou budou muset počítat. To jsem si vždycky přál. Dřív to bylo tak, že jsem měl před akcí třeba jeden uletěnej závod, tak si říkali – Svoboda, to je v pohodě, ten zaběhne něco v rozběhu a ve finále to bude stát za houby,“ žertuje svěřenec Ludvíka Svobody.
  
Do Barcelony ho čeká ještě jeden závod, a sice Diamantová liga v Monaku, kde se poměří i s hvězdným Davidem Oliverem, který v poslední době vážně atakuje světový rekord. „Je to ufon, velkej, jako když vyšel z posilovny. Navíc zapracoval na startech. Pro mě to bude škola hrou, dostanu asi pěknýho čouda, ale já hlavně nechci prohrát s Maďarem Kissem, který tam bude jediným Evropan,“ popsal Svoboda osobitým způsobem adepta světového rekordu i své ambice v daném závodě.
 
Podstatně důležitější měření sil však přijde až o týden později. Finále stodesítky v Barceloně je naplánováno na páteční večer a tehdy chce být Svoboda 100% připraven. A také doufá, že jej nečeká už žádná nepřízeň osudu. „Spousta lidí mi říká, že toho špatného jsem si vybral už dost. Byl bych velice rád, kdyby to tak bylo. Když se mi podaří neulejt a pokud možno doběhnout s tretrama na nohách, tak by podle toho mohlo vypadat i umístění,“ dodává Svoboda.

 

Adam Pražák

Vytisknout