přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. května 2011, 13:14

Svoboda se zranil, odkládá začátek sezony

Halový mistr Evropy a český překážkářský rekordman Petr Svoboda si na pondělním tréninku v La Santě poranil chodidlo levé odrazové nohy a musí zrušit úvodní starty v sezoně.

Petr Svoboda finišoval na Kanárských ostrovech přípravu na nadcházející sezonu a podle slov jeho trenéra Ludvíka Svobody byl v takové formě, že dosahoval úrovně tréninkových osobních rekordů. Vedle tradičních bolístek, které po absolvování tak velkého objemu práce trápí snad každého atleta, ho však poslední týden zlobila také pata levé odrazové nohy. „Po konzultaci s naším fyzioterapeutem Standou Táborem i terapeuty přítomných polských atletů jsme to vyhodnotili jako tzv. odraženou patu, která bolí, ale po rozcvičení se s tím dá běhat,“ píše trenér na webových stránkách skupiny www.svobodagroup.cz a dodává, že to však byla právě ona pata, která Petra zradila.

Při jednom z přeběhů překážek za poslední z nich bolestivě zakulhal, lehl si na tartan a chytl se za hlavu. Já i Martin Mazáč jsme si mysleli, že si poranil stehenní sval, ale na otázku: „Co je?“, odpověděl Peťan: „Ta pata, něco mi v ní při odrazu na poslední překážku prasklo, nebo píchlo!“ popisuje kouč dramatický okamžik, po kterém následoval ještě týž den urychlený přesun do Prahy na vyšetření k doc. Pavlu Koláři.

První výsledky naštěstí vyloučily katastrofickou variantu, podle níž by incident připravil Petra o sezonu. "Žádnou trhlinku, natržení, ani krevní sraženinu vyšetření neobjevilo, je tam jen nashromážděná nějaká tělní tekutina – prostě otok. Léčení může trvat deset dnů, dva týdny, ale i třeba šest týdnů," líčí Petr Svoboda, který aktuálně chodí o berlích a ještě dnes zamíří na hloubkové sonografické vyšetření do Hradce Králové k vedoucímu lékaři atletické reprezentace Jiřímu Neumannovi.

Začátek sezony však je Petr nucen tak jako tak odložit. Ze startovní listiny si ho tedy musejí vyškrtnout nejen organizátoři Zlaté tretry, kde se měl jako již tradičně utkat se světovým rekordmanem Dayronem Roblesem, ale i na mítincích v Bydhošti, Oslo a Memoriálu Josefa Odložila. Hlavním letošním cílem zůstává pro 26letého závodníka pražského Olympu světový šampionát, který se uskuteční v korejském Tegu na přelomu srpna a září.

Další informace o vývoji jeho rekonvalescence by měly být průběžně zveřejňovány na webových stránkách manažerské skupiny Top Athletics (www.topathletics.org), která Svobodu zastupuje.
 

Adam Pražák

Vytisknout