přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. ledna 2009, 15:32

Svoboda – medailová naděje pro Turín

Překážkář Petr Svoboda na prahu halové sezony hlásí: chci český rekord a medaili z HME.

Tradičně pln sebevědomí se ze soustředění vrátil náš nejlepší překážkář současnosti a držitel národního rekordu na stodesítce Petr Svoboda. Při pondělním testu dráhy pro blížící se mítink světových rekordmanů v O2 aréně vyhlásil útok na české maximum také v hale a současně se svěřil s medailovými ambicemi pro HME v Turíně. „ Musím si klást velké cíle, pak se mi daří. Když odjedu z Turína bez medaile, budu zklamaný. Jsem nejrychlejší Evropan a chci to potvrdit,“ říkal s tím, že na cenný kov by podle něj mohl stačit čas pod 7.60.
Jeho výkonnostní cíl je alespoň o ještě jednu desetinku lepší, což znamená vážné ohrožení pro dosavadní halové maximum, které má hodnotu 7.56 a zaběhl ho před necelými 21 lety v Budapešti nedávno zesnulý Aleš Höffer. 


Svoboda (uprostřed) v souboji i s Rusem Borisovem (vlevo) v rozběhu HMS ve Valenci, foto: www.graf.cz

I bez  světových ikon typu Roblese, Liu Xianga či Olivera však nebude medaile z HME zrovna na podnose. Soupeři už vystrkují růžky. Skvěle začal především Rus Jevgenij Borisov, který v Jekatěrinburku běžel 60 m s překážkami za 7.59. „Loni získal nečekaně bronz společně se Stanislavem Olijarsem na HMS ve Valencii. Před tím vytvořil nový ruský rekord světovým časem 7.44. V létě pak zaběhl nejrychleji stodesítku za 13.55 a s Petrem Svobodou se utkal dvakrát a pokaždé s ním výrazně prohrál a na OH v Pekingu skončil už v rozběhu. Hala mu ale jde, což opět dokázal při svém prvním startu v sezóně,“ komentuje to na svých stránkách www.svobodagroup.cz Petrův kouč a jmenovec Ludvík, přičemž dodává, že v Jekatěrinburku za ním druhý doběhl Igor Peremota v čase 7.78. „I Peremotu Petr loni jasně porážel, mimo jiné i v meziběhu na OH v Pekingu.“

Na druhém konci Evropy vstoupil  v Londýně do halové sezóny  Brit Andy Turner, který patří také do okruhu spolufavoritů podobně jako Rus Borisov.
Obhájce bronzu z HME v Birminghamu dosáhl na úvod sezony času 7.70.

Aktuální Petrovu výkonnost by měl odhalit tzv. Roblesův test z vysokého startu. Podle kouče se k němu kvůli nízké teplotě v hale ve Stromovce a z obavy z možného zranění zatím nedostali. „Zkusíme jej buď v sobotu a nebo příští týden ve středu. Ale nějaká měření jsme už dělali, takže mám docela přesnou představu, jak na tom Petr je,“ říká Ludvík Svoboda se slibným tónem v hlase. V zimě prý pracovali velmi kvalitně, velmi se zvýšil hlavně objem odrazů, lehce přibylo práce na síle a frekvenční rychlosti. „Ale ten nárůst objemu není celkově nijak dramatický, ikdyž se to tak Petrovi možná zdá, protože se prodloužila délka tréninku.  Přibyly tak dvě padesátky na trénink a to není moc,“ dodává kouč.

Ostrý závodní start čeká na Petra 17. ledna v Lucemburku, v kalendáři následuje Göteborg (29.1.). Lipsko (1.2.), Praha (GP Olymp 7.2.), Düsseldorf (13.2.), Karlsruhe (15.2.), halové MČR (21.2.), pražský Mítink světových rekordmanů (26.2.) a pak už vyhlížené HME v Turíně (6.-8.3.).  

Adam Pražák

Vytisknout