Svoboda je zlatý, Hejnová se Škrobákovou sedmé

pátek 4. března 2011
Překážkář Petr Svoboda získal pro českou výpravu první medaili, a to hned tu nejcennější. Úspěšný den podtrhly sedmými místy Zuzana Hejnová v pětiboji a Lucie Škrobáková na překážkách. Další dva Čechy uvidíme ve finále zítra.

Petr Svoboda si výtečně poradil s tlakem, který na něj byl vyvíjen jako na hlavní medailovou naději české výpravy a vedoucího muže letošních tabulek. Svěřenec Ludvíka Svobody vyhrál už své semifinále v nejrychlejším čase ze všech závodníků 7.55, svoji neporazitelnost v sezoně udržel i v závěrečném běhu o všechno. Předvedl výtečných 7.49 a nejbližšího konkurenta, jímž byl Francouz Garfield Darien, porazil o sedm setin. Na bronz dosáhl v osobním rekordu 7.57 Belgičan Adrien Deghelt"Úžasné," hlesl šťastný Svoboda, který si čerstvým úspěchem vynahradil zklamání z letního ME, kdy se po kolizi na překážce propadl z vedení až na šestou příčku. "Měl jsem malý problém na druhé překážce, ujely mi nohy a úplně se mi vrátil ten pocit z Barcelony: týjo a zas je po všem. Kdyby se to opakovalo, asi bych umřel. Jenže se ve mně něco nastartovalo a já jim to prostě nedal. V cíli jsem tomu nemohl uvěřit," líčil své pocity halový mistr Evropy.

Petr Svoboda po vítězném finále, foto: Aleš Gräf

Uspěla i překážkářka Lucie Škrobáková, která navázala na předloňské stříbro další finálovou účastí, jíž tentokrát proměnila po výkonu 8.10 v sedmou příčku. "Kdyby mi někdo před třemi týdny řekl, že budu ve finále na Evropě, tak bych tomu nevěřila, takže určitě spokojenost," narážela na své problémy se zády svěřenkyně Jany Jílkové. "Samozřejmě vždycky to může být lepší, ale bohužel. Start se mi vůbec nepovedl a pak už s tím nic nenaděláte. Holky běžely výborně, k medaili bylo daleko," řekla Škrobáková. "Sedmé místo ale také není špatné, přes ty trable, které mě letos potkaly..., " uzavřela.
O prvenství rozhodovaly tisíciny, o něž byla podle rozhodčích rychlejší Němka Carolin Nytraová. Stejný čas, 7.80, ale o něco méně cenný kov, připadl Britce Tifanny Ofiliové. Třetí byla taktéž v národním rekordu Norka Christina Vukičevičová.

Zuzana Hejnová trochu potrápila nervovou soustavu českých příznivců. Výborně rozjetý pětiboj, v němž si ve třech úvodních disciplínách udělala osobní rekordy, se trochu zadrhl, když v dálce na úvod dvakrát přešlápla. Ve třetím pokusu pak zaznamenala 573 cm, což ve výsledku znamenalo propad na desátou příčku před závěrečnou osmistovkou. V ní však dosáhla nejlepšího času ze všech a po novém osobním rekordu v celkovém součtu 4453 bodů se dostala na konečnou sedmou příčku. "Mohlo to být o hodně lepší, ale to je prostě víceboj. Jednou je člověk nahoře, jednou dole a když se něco nevyvede, tak je to špatné. Projevilo se, že nejsem zkušená vícebojařka," litovala svých zaváhání v soutěži svěřenkyně Martiny Blažkové. "Sedmé místo na Evropě je ale taky pěkné, neměla jsem žádná velká očekávání a říkala jsem si, že když dám osobák, budu naprosto spokojená," uzavřela v pozitivním duchu. Hejnová zhodnotila i jednotlivé disciplíny sedmiboje: "Překážky byly skvělé, takový výkon jsem nečekala. Říkala jsem si, že poběžím tak 8.30. Výška taky výborná, 180 cm, to je velký skok kupředu. I v kouli osobák, ale pak jsem to hodně zkazila v dálce. Na osmistovce jsem běžela sama a víc jsem ze sebe už po celém dni vymáčknout nedokázala," okomentovala překážkářka Hejnová. "Ale určitě se na víceboj specializovat nebudu, holkám jsem i říkala, že je obdivuju, ale já opět budu pokračovat ve svých překážkách," smála se v mix zóně.
Zvítězila Francouzka Nana Djimou Idaová, která složila nový národní rekord 4723 bodů, a v závěrečné osmistovce vyrvala zlatou medaili do té doby vedoucí Litevce Austře Skujyteové. Třetí byla zejména díky skvělé výšce (192) Nizozemka Remona Fransenová.

Medaile se  rozdávaly už i ve vrhu koulí, přičemž nejvyšší příčky se staly kořistí německých vrhačů. Zvítězil zkušený Ralf Bartels, kterému by k prvenství stačily čtyři z pěti měřených pokusů. Druhý David Storl, jenž je o dvanáct let mladší než jeho reprezentační kolega, na něj ztratil po výkonu 20.75 m 41 cm. Třetí byl s 20.55 Rus Maxim Sidorov. Chorvatu Nedzadu Mulagevičovi nestačil k medaili ani národní rekord, s 20.43 skončil čtvrtý.

Další Češi postupovali

Výškař Jaroslav Bába potvrdil svoji vysokou úspěšnost v kvalifikačních bojích a uvidíme ho v sobotním finále. Stejně jako jeho sedmi kolegům v sektoru mu k tomu stačilo překonat 227 cm.  Svěřenec Jana Janků na vstupenku do elitní osmičky spotřeboval pouhé tři skoky, přičemž všechny byly úspěšné. "Finále bude otevřené. Nejhůř skončím osmý, ale budu bojovat. O nějaké to místo se určitě chci posunout," prohlásil Bába.

Denisa Rosolová okusí atmosféru finále na HME, do kterého postoupila po výkonu 52.81 z druhého místa ve svém semifinálovém běhu. Postup si pohlídala s velkým přehledem, když nejprve spolu s ostatními favoritkami nechala vybláznit Turkyni Redifovou, aby ji pak v poslední zatáčce předstihla a v závěru se dostala ještě před Bulharku Stambolovou. "Turkyně mě vyděsila, ale nakonec se mi podařilo splnit, co jsem chtěla a snadno postoupila. Ve finále to bude třeba rychleji rozběhnout. Jsem ok a připravená," hlásila Rosolová podoběhu. Boj o medaile je na programu stejně jako výška mužů v sobotu v podvečer.

Naopak cesta půlkařky Lenky Masné skončila už v rozběhu. Svěřenkyně Jiřího Sequenta doplatila na pro ni nevýhodnou konstalaci, kdy se žádná ze soupeřek nechtěla starat o tempo, a tak se ho musela ujmout sama. Při náběhu do posledního kola se před ní prodraly dvě soupeřky a Lenka už neměla zrychlení, aby se vrátila do přímo postupových pozic. Čas 2:06.04 pak na postup mezi dvanáct nejlepších stačit nemohl. Od semifinálového tuctu ji nakonec dělily dvě příčky.