přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. února 2010, 18:48

Svoboda druhý v Birminghamu, Straková obsadila stejnou příčku v Desavě

Překážkář Petr Svoboda našel na mítinku IAAF v Birmighamu přemožitele pouze ve světovém rekordmanovi Dayronu Roblesovi. Z ohlášených útoků na SR nevyšel žádný.

Bronzový medailista z HME v Turíně Petr Svoboda si udržuje vysoký výkonnostní standard, a to i přesto, že se necítí po zdravotní stránce nejlépe. Na britské půdě zaběhl ve finále mítinku v Birminghamu čas 7.57 a prohrál jen s Dayronem Roblesem, jemuž podlehl o 13 setin. Za jeho zády naopak skončili silní Evropané jako Doucouré a Sedoc. „Jsem nějaký nachlazený. V rozběhu jsem běžel jen na postup. Ve finále jsem se pomaleji rozbíhal. Vlastně až na třetí překážce jsem zabral a vybojoval druhé místo, které jsem chtěl,“ vzkázal Svoboda prostřednictvím sítě Twitter.

Spolu s českým rekordmanem na překážkách se na mítinku představili tři české závodnice. Svobodova přítelkyně Jiřina Ptáčníková skočila v tyčkařském sektoru 450 cm a obsadila sedmou příčku. „Tuto výšku skáču na požádání, ale konečně bych se chtěla dostat dál. Použila jsem tvrdší tyče a šlo to,“ řekla aktuální česká jednička. V závodě zvítězila Brazilka Fabiana Murerová v novém národním rekordu své země 482 cm před Ruskou Světlanou Feofanovou a Polkou Annou Rogowskou, které předvedly shodně o decimetr méně.

Zuzana Bergrová nastoupila v závodě na 400 m a bez dvou setin zopakovala svůj osobní rekord, jímž v úterý pomohla k nominaci čtvrtkařské štafety na HMS. Po výkonu 53.39 obsadila pátou příčku, když vyhrála Jamajčanka Novlene Williamsová v čase 52.03.
Stejně jako Bergrová si páté místo z Birminghamu odveze Lenka Masná, která v běhu na 800 m předvedla výkon 2:04.61. Nejvíce slávy si však ukrojila domácí Jenny Meadowsová, která zvítězila v národním rekordu 1:59.11.
   
Nyní už k atakům světových maxim, které pořadatelé avizovali. Měly být tři, leč zůstalo pouze u přání. Tiruneš Dibabaová zaostala za světovým maximem na dvě míle, které vloni v Praze vytvořila při Mítinku světových rekordmanů další Etiopanka Meseret Defarová, o šest sekund. Navíc měla co dělat s mistryně světa na pětku Vivian Cheruyiotovou, kterou po výkonu 9:12.23 porazila o 12 setin. V kontaktu byla i Sentayehu Ejiguová.
Na míli scházelo Gelete Burkaové k pokoření světového rekordu Rumunky Doiny Melinteové také šest sekund. Halová mistryně světa z patnáctistovky finišovala v čase 4:23.53. Tabulky se tak přepisovaly alespoň v juniorské kategorii díky výkonu osmnáctileté Kakedan Gezahegnové, která zaběhla čas 4:24.10 a obsadila druhou příčku před Mariam Džamálovou z Bahrajnu.
Třetí z ohlášených ataků SR zkrachoval ještě před startem, na který nenastoupil vyzyvatel Komenova času z trati 3000 m Kenenisa Bekele. Závod pak vyhrál Keňan Samy Mutahi v čase 7:44.58, což není maximem ani letošního roku.

A další výsledky? Patnáctistovku vyhrál v nejlepším času dosavadní sezony Deresse Mekonnen  z Etiopie, který po výkonu 3:33.10 porazil o 64 setin Keňana Augustina Choge.  V trojskoku se do čela tabulek posunul vracející se Christian Olsson ze Švédska, který předvedl 17.32 m. Zdatným konkurentem mu byli především Kubánci Betanzos a Giralt, kteří skočili 17.30, resp. 17.26 m. V závěsu však byli i Brit Phillips Idowu se 17.25 m a další z Kubánců Copello (17.18). Sledovanou šedesátku žen pro sebe o tisíciny rozhodla Američanka Cermelita Jeterová před Laverne Jonesovou z Panenských ostrovů. Oběma časomíra ukázala 7.06.   

Výsledky mítinku v Birminghamu

Straková druhá v Desavě


foto: www. graf.cz, Fotogalerie z mítinku zde

Výškařka Iva Straková obsadila druhou příčku na skokanském mítinku v německé Desavě, když skočila 190 cm a podlehla jen halové mistryni Evropy Arianě Friedrichové. Domácí star předvedla své kvality překonáním 201 cm.
V tyčkařském sektoru zvítězil mistr světa z Paříže 2003 Giuseppe Gibilisco z Itálie, který jako jediný zdolal 570 cm. Původně avizovaný Michal Balner, stejně druhá česká výškařka Oldřiška Marešová, v Desavě nakonec nestartovali.  

Výsledky mítinku v Desavě

Adam Pražák

Vytisknout