Svoboda a Novotný vyhráli Atletický most

neděle 6. září 2009
Čeští atleti si připsali dvě dílčí vítězství na kvalitně obsazeném mítinku EAA v Dubnici nad Váhou.

Překážkář Petr Svoboda dokazuje, že navzdory únavě z velké porce startů  si drží skvělou formu. V pátém závodu v průběhu deseti dní zaběhl v protivětru 1.2 m/s vynikající čas 13.39 a zaostal o jedinou desetinu za vlastním českým rekordem. „Nechápu to, jak to že se mi pořád tak daří. Ale je pravda, že teď mě k výkonu tak trochu donutil Allen Johnson, který je evidentně i přes svůj věk ve výborné formě. Ještě na sedmé překážce jsem s ním prohrával, a to já děsně nerad, takže jsem musel zabrat,“ popsal klíčový moment závodu Svoboda, který nakonec slavného Američana porazil o 4 setiny. Jeho závodní program tím zdaleka nekončí. „Teď se budu jen tak válet, abych si odpočinul. Patnáctého září mě čekají závody ve Štětíně, kde si chci udělat radost a pak dvacátého moje srdcová záležitost Velká cena Prostějova. Tam bych chtěl ještě něco pořádného předvést,“ plánuje svěřenec svého jmenovce Luďka.

Druhé české prvenství na nejlepším slovenském mítinku přidal Roman Novotný, který vyhrál dálku výkonem 765 cm. Jeho kolega z reprezentace Štěpán Wagner byl třetí za 751.Oba čeští borci porazili mj. známého Brita Christophera Tomlinsona, který zakončil soutěž s maximem z první série 729 c,m. €€

Z českých atletek se nejlépe umístila tyčkařka Jiřina Ptáčníková, která se po výkonu 437 cm dělila o druhé místo s Ruskou Taťjanou Polnovovou. Obě předčila jen bývalá hvězda disciplíny Stacy Dragilaová z USA, která skočila rekord mítinku 447 cm.

Na netradiční kilometrové trati byla po čase 2:49.93 pátá Marcela Lustigová, když zvítězila Američanka Christina Würth-Thomasová (2:34.23). Stejné, tedy páté, příčky dosáhla i překážkářka Lucie Škrobáková. Česká rekordmanka byla v cíli za 13.32 (v-0.2), vítězka, olympijská vítězka Dawn Harperová z USA, potřebovala k překonání téže trati 12.57 s.

Velice kvalitní souboje byly k vidění i v disciplínách bez české účasti. Koulaři Christian CantwellTomasz Majewski předvedli další díl vzájemné bitvy v Dubnici. Na rozdíl od Berlína byl tentokrát úspěšnější olympijský vítěz Majewski, který mistra světa porazil v poměru 21.43:21.18 m.

Rekord mítinku vytvořil na stýplu mistr světa Ezekiel Kemboi, Keňan finišoval v čase 8:22.11. Další přidal člen zlaté štafety jamajské štafety z Berlína Steve Mullings, který zvládl půl okruhu za 20.59. O 29 setin později proběhl cílen talentovaný ázerbajdžánský mladík Ramil Gulijev.