přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. července 2008, 22:40

Svoboda a Hejnová vyhráli v Soluni

Čeští překážkáři se blýskli na mítinku EAA v Řecku. Diskařka Cechlová přidala třetí příčku.

Překážkář Petr Svoboda potvrdil výtečnou formu posledních týdnů, kterou korunoval při nedávném mistrovství republiky v Táboře, kde vytvořil nový národní rekord časem 13.29. V Soluni byl jen o tři setiny pomalejší, jeho výkon však znehodnotil neregulérní vítr + 2.4 m/s. Nedá se ale říci, že by mu příliš pomohl, spíše naopak. „Až do 50 metrů foukal do zad, pak se ale najednou vítr stočil a postavil se mi jako stěna. Kvůli tomu jsem měl kolizi na šesté překážce, kterou jsem trochu přisedl, což mě velmi rozhodilo. Před soupeři jsem měl velký náskok, takže o vítězství jsem nepřišel, ale podepsalo se to na čase,“ řekl svěřenec Ludvíka Svobody, jehož čeká v Řecku ještě jeden závod. „Poběžím v Aténách, kde bude znovu Robbles,“ zmínil světového rekordmana, s nímž měl tu čest na Zlaté tretře v Ostravě, „ale žádné velké cíle si nekladu. Chci hlavně zůstat zdravý, abych v závěrečné přípravě před olympiádou nemusel nic omezovat.“
V Soluni získal skalp Ukrajince Demiďuka (13.38), třetí byl Richard Phillips (13.62).

Cenné vítězství si na své konto připsala i Zuzana Hejnová, která trať 400 m př. zvládla v obtížných větrných podmínkách za 56,22 a jen o tisíciny porazila druhou v pořadí, Američanku Latoshu Wallaceovou. Třetí byla Jamajčanka Stoddartová (56.43).
Diskařka Věra Cechlová se po výkonu 62.14 musela sklonit před uměním Ukrajinky Semenovové a Švédky Soderbergové. Prvně jmenovaná ji porazila o 92, druhá o pouhých 5 cm. Naopak až za českou závodnící skončila letos výborná Rumunka Nikolleta Grasuová (61.33).  Dálkař Roman Novotný obsadil páté místo výkonem 789 cm, když nejdále doletěl domácí Louis Tsátoumas (8.36 s podporou větru + 2.8).  "Měl jsem problémy s technikou. Jeden pokus by byl daleký, ale v konci jsem přepadl dopředu," povzdychl si český dálkař, který se již dlouhou dobu marně pokouší o splnění velmi těžkého nominačního kriteria pro OH 805 cm.
Ve výšce byli Tomáš Janků šestý (2.20) a Svatoslav Ton osmý (2.15). Vyhrál Švéd Stefan Holm za 232 cm, za ním byli dva závodníci s výkonem 2.30, Rus Jaroslav Rybakov a Holmův krajan Linus Thörnblad.

Z disciplín, kde Češi nestartovali, měl výbornou úroveň ženský trojskok. Vyhrála domácí Hryspoyí Dévetzíová výkonem roku 15.22 m, přičemž mistryně světa, Kubánka Yargelis Savignová, zaostala jen o 7 cm zpět. Třetí byla s taktéž vysoce kvalitním výkonem 14.90 Slovinka Maria Šestaková. Zmiňme ještě alespoň dvoustovky, kde vítězové předvedli ve spolupráci s nepovoleným větrem časy 20.06 (Dzingai) a 22.47 (Laverne Jonesová). Blýskla se i Jamajčanka Campbell-Brownová, která si zaběhl (větrný) osobák na stovce 10.85.

Výsledky naleznete zde.

 

Adam Pražák

Vytisknout