přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. listopadu 2011, 20:13

Světovými atlety roku Bolt a Pearsonová

Jamajský sprinter Usain Bolt a australská překážkářka Sally Pearsonová vyhráli každoroční anketu organizovanou IAAF. Cenu převzali při slavnostním Gala v Monaku.

Usain Bolt převzal prestižní trofej už potřetí a navázal tak na své triumfy z let 2008 a 2009. V sezoně se sice pomaleji rozjížděl a o svá prvenství musel zpravidla velmi bojovat, vrchol a konec závodního období jej však už zastihly ve formě podobné té, v níž překonával světová maxima. Vyjma finálového závodu na 100 m, v němž byl diskvalifikován pro předčasný start, nebyl v sezoně poražen a na jejím konci vládne výkonem 9.76 z mítinku v Bruselu  letošním tabulkám stovky.

pearsonova_boltIAAF_v.jpg

Na dvojnásobné trati suverénně obhájil světový titul v Tegu a jeho „zlatých“ 19.40 je druhým nejlepším výkonem roku. Lepší byl jen jeho tréninkový parťák Yohann Blake (JAM), který byl spolu s obhájcem loňského triumfu Davidem Rudishou (KEN) Boltovým sokem ve finální fázi ankety. Náplastí za to, že to prozatím nevyšlo, mohla být Blakovi cena za nejlepší výkon roku, jímž byla jeho dvoustovka z Bruselu, při níž po čase 19.26 zaostal za Boltovým svěťákem jen o sedm setin.

Také Sally Pearsonová se může pochlubit letošní neporazitelností. Zvítězila v 10 z 11 závodů, do nichž nastoupila, a v tabulkách jí patří sedm nejrychlejších časů z 11, které byly zaběhnuty v letošní sezoně. Vrchol své výkonnosti předvedla zcela patřičně ve finále mistrovství světa, kde nedala soupeřkám sebemenší šanci a časem 12.28 se zařadila na čtvrté místo historických tabulek. Obdobný výkon svět neviděl po téměř dvě desetiletí.
Pearsonová v očích volitelů porazila své sokyně z finálové trojky – Valerii Adamsovou (NZL) a Vivian Cheruyiotovou (KEN), která se však podobně jako Blake v mužské části ankety dočkala satisfakce v podobě ocenění za nejlepší výkon roku. Tím byl vyhlášen její double ze světového šampionátu, kde vyhrála pětku i desítku.

Za vycházející hvězdy byli označeni Kirani James z Grenady a německá dorostenka Christin Hussongová.  James navázal na své tituly z mládežnických let a dva dny před svými 19. narozeninami vyhrál čtvrtku na seniorském MS v Tegu. O devět dní později v Curychu dále vylepšil své maximum už na 44.36. Hussongová ovládla MS do 17 let, při němž celkem třikrát vylepšovala nejlepší výkon roku své kategorie a ve výsledku výkonem 59.74 posunula rekord šampionátu o téměř tři metry.

Adam Pražák

Vytisknout