Světový titul opět pro Tadessseho, v Chicagu vládcem Wanjiru

Eritrejec Zersenay Tadesse se stal v Birminghamu počtvrté v řadě mistrem světa v půlmaratonu. Mezi ženami se při neúčasti obhájkyně radovala Keňanka Mary Keitanyová.

Vynikající tempař Tadesse měl tentokrát více práce se svými soupeři než třeba při loňském vítězství v Riu de Janeiru, ale přesto ani počtvrté za sebou nenašel na šampionátu přemožitele. V sychravém a chladném počasí mu k tomu stačil čas 59:35. Pod jednu hodinu se dostal ještě Keňan Benard Kipyego, který svedl úspěšnou bitvu o druhou příčku s Američanem Dathanem Ritzenheinem. Tomu stříbro i prolomení bájné hranice uteklo o pouhou vteřinu. V soutěži týmů, kam se započítávala umístění tří nejlepších reprezentantů každé země, zvítězili Keňané, před Eritrejci a Etiopií.

Také ženská soutěž byla především záležitostí afrického kontinentu. Prim hrála jasně Keňa, které zisk kompletní sady medailí překazila pouze bronzová Abedu Kebedeová. Zvítězila Mary Jepkosgeiová v druhém nejlepším čase historie soutěže 1:06:36 před krajankou Philes Ongoriovou. Perličkou přitom je, že den před závodem strávila vítězka nedobrovolně více než hodinu ve výtahu, který se s ní zasekl při cestě na tiskovou konferenci.
Stejně jako mezi muži patřila týmová soutěž Keni, druhá byla tentokrát Etiopie a třetí Rusko.

Výsledky MS v půlmaratonu:
Muži:
1. Tadese (Er.) 59:35, 2. Kipyego (Keňa) 59:59, 3. Ritzenhein (USA) 1:00:00.
Týmy: 1. Keňa 3:01:06, 2. Eritrea 3:02:39, 3. Etiopie 3:06:42.
Ženy: 1. Keitanyová 1:06:36, 2. Ongoriová (obě Keňa) 1:07:38, 3. Kebedeová (Et.) 1:07:39.
Týmy: 1. Keňa 3:22:30, 2. Etiopie 3:26:14, 3. Rusko 3:31:23.

Kompletní výsledy zde.

Chicago
Maraton v Chicagu, zařazený do seriálu World Marathon Majors, vyhrál Keňan Samuel Wanjiru, který časem 2:05:41 pokořil traťový rekord. Dvaadvacetiletý olympijský vítěz z Pekingu současně vyhrál celou sérii Majors, za což si odnese prémii půl milionu dolarů. Na druhém místě v Chicagu doběhl se ztrátou 23 sekund Maročan Abderrahím Gumrí, třetí skončil Vincent Kipruto z Keni.

V ženské kategorii se radovala z vítězství Ruska Lilija Šobuchovová v čase 2:25:56. Druhým místem si zajistila celkové prvenství v sérii Němka Irina Mikitěnková.