přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Světový Stuttgart

Etiopanka Meseret Defarová vylepšila na mítinku ve Stuttgartu dosavadní světové maximum na 3000 m. Na mítinku padlo 12 výkonů roku.

3. června loňského roku zaběhla Meseret Defarová světový rekord na 5000 m. O přesně osm měsíců později si radost ze zápisu do historie zopakovala. V německém Stuttgartu vymazala z prvního místa historických statistik loňský výkon na 3000 m v hale Rusky Lilie Šobuchovové 8:27.86 a místo něj vepsala vlastních  8:23.72. „Svěťák“ tedy vylepšila o více jak 4 vteřiny. „Takový čas jsem opravdu nečekala,“ řekla vítězka serveru IAAF a dodala: „Očekávala jsem něco okolo 8:26, ale po závodě mohu říci, že  jsem mohla běžet i výrazně rychleji, kdybych si stále nemusela hlídat Meselech Melkamuovou!“ Její krajanka, která dříve sbírala úspěchy především v přespolních bězích, se totiž Defarové držela jako klíště a nakonec s ní prohrála jen o 0,02 vteřiny.  Kromě úseku mezi 1400 a 1800 metrů, kde svou roli úplně nezvládl pacemaker v osobě Rusky Olgy Komjaginové, neměly nejlepší závodnice horší čas na kolo než 34 sekund, poslední dvoustovku pak zaběhly za 32.0. Na třetím místě doběhla v novém Britském rekordu a historicky druhém nejlepším čase Evropy 8:31.50 Joanne Paveyová. Mezi muži ovládl tutéž trať v nejlepším čase dosavadního roku  Keňan Shardrack Korir (7:37.35), který o 12 setin  porazil krajana Daniela Kipchirchir Komena.

Běh na 60 metrů vyhrál Nigerijec Olusoji Fasuba v čase 6.49, čímž se zařadil na první místo letošních tabulek. Druhý byl Američan Marscus Brunson 6.51 a třetí Brit Craig Pickering 6.57. Nad překážkami se dočkal prohry světový rekordman z pod otevřeného nebe Liu Xiang. Postaral se o to mladý Kubánec Dayron Robbles, který sice za Číňanem na prvních překážkách zaostával, v závěrečných metrech však nevídaně zrychlil a zastavil časomíru na 7.38. Xiang doběhl druhý v čase 7.45, třetí místo patřilo Ronu Bramlettovi s 7.58.
 
Také ve skoku o tyči padl výkon roku. Zásluhu na tom má domácí Björn Otto, který předvedl úspěšný skok na 588 cm. Jeho konkurent a krajan Fabian Schulze tuto výšku vynechal a posléze zkoušel tři ne zcela beznadějné leč neúspěšné skoky na 593 cm. Zůstal mu výkon o deset centimetrů nižší, za který bral pomyslnou stříbrnou medaili. Třetí nyl s 570 cm další Němec Lars Börgeling.

Bez účasti zraněného Švéda Christiana Olssona vyhrál soutěž trojskokanů Portugalec Nelson Evora výkonem 17,17 ze druhé série. O tři centimetry za ním zaostal Brit Nathan Douglas, jen těsně unikla sedmnáctimetrová hranice třetímu Američanovi Aariku Wilsonovi (16.99). 

Neobvyklý double předvedla ve Stuttgartu Laverne Jonesová z Panenských ostrovů. Nejprve vyhrála časem roku 7.16 šedesátku, posléze se jí totéž povedlo i na čtvrtce 51.60. Při jejím prvním úspěchu jí konkurovaly domácí sprinterky Sina Schielkeová (7.25) a Veren Sailerová (7.31), na čtvrtce pak Claudia Hoffmannová z Německa 52,57 a Ruska Olga Zajcevová 52.93.

Závodnicím na 60 m překážek kralovala Švédka Susanna Kallurová, která nejprve v rozběhu vepsala časem 7.85 své jméno do čela letošních tabulek a posléze zvítězila i ve finále, byť časem o tři setinky horším. Druhé místo pro sebe získala Američanka Lolo Jonesová (7.91), o to třetí svedly těsný souboj její krajanka Vonette Dixonová (7.98) a domácí Kirsten Bolmová (7.99).

Do světových tabulek se zapsala i Ukrajinka Taťjana Petljuková na půlce. Zrychlením na posledních 150 metrech ukázala záda nejen všem svým konkurentkám ve Stuttgartu, včetně Slovinky Jolandy Čeplakové, ale i konkurentkám v souboji na dálku, kde rozhodují pouze dosažené časy. Ten Petljukové je po dnešku 1:58.67. Čeplaková doběhla  na druhém místě téměř o vteřinu později

Kompletní výsledky mítinku naleznete zde.

Adam Pražák

Vytisknout