přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. června 2010, 14:27

Světový rekord polské kladivářky Wlodarczykové

Mítink Premium v Bydhošti připravil dosavadní držitelce světového maxima podmínky k premiérovému překonání 78metrové hranice. V článku také výsledky z World Challenge v Rabatu.

Anita Wlodarczyková se včera v Bydhošti přiblížila k hranici 80 metrů, kterou vyhlásila zdolat jako první žena v historii disciplíny. Polská kladivářka vstoupila do soutěže hodem 74.84 metru dlouhým a v druhé sérii pak již se 77.67 důrazně atakovala vlastní světový rekord z loňského mistrovství světa (77.96). Ve třetí sérii vše Wlodarczykové klaplo a značka WR se pro další závody posune na 78.30, tj. o 34 centimetrů dále, než ležel před mítinkem v Bydhošti. „Je to jeden z mých oblíbených stadionů. Kruh je tu skvělý,“ pochvalovala si staronová rekordmanka pro web IAAF.


Wlodarczyková při Zlaté tretře Ostrava 2010 - foto: www.graf.cz

Polka si vzápětí po svém úspěchu chtěla zopakovat vítězné křepčení z Berlína, ale včas jí prý došlo, jak neblaze to tehdy dopadlo – zranila se a musela odložit začátek přípravy. I tak nebyla kladivářská rekordmanka zcela fit, po velehodu si ledovala pravé lýtko a následně soutěž raději ukončila, aby předešla většímu zranění. Přesto se podle jejího kouče Krzysztofa Kaliszewského můžeme těšit na její další výborné výkony, neboť si prý Wlodarczyková v tréninku vylepšuje osobní rekordy s nácvikovým tří- i šestikilovým kladivem a také má prý stále deficit kvůli zmíněnému berlínskému zranění. „Je teď dva měsíce pozadu oproti tomu, kde byla loni touhle dobou,“ tvrdí Kaliszewski.
Soupeřky odsoudila Wlodarczyková v Bydhošti do role statistek. Ačkoli nejlepší z nich, Němka Betty Heidlerová, nepředvedla špatný výkon, 74.10 včera zdaleka nestačilo. Její krajanka Klaasová uspěla v těsném souboji s bývalou světovou rekordmankou, Ruskou Lysenkovou (71.91 vs. 71.62).

Repríza souboje z Osla se odehrála v koulařském sektoru, avšak odplata se nezdařila. Naopak pořadí čelné trojice okopírovalo pořadí z Diamantové ligy, jen „byly upraveny“ číselné údaje o výkonech. Christian Cantwell zvítězil s rekordem mítinku rovných 21 a půl metru, Američana následoval Kanaďan Armstrong s 21.25, maximum sezony si domácí Majewski vylepšil na 21.22.
Z dalších výkonů stojí za zmínku evropský výkon roku 471 cm v tyči v podání Anny Rogowské, na soupeře z domova a zahraničí vyzráli také její kolega z disciplíny Przemislaw Czerwinski (565) a diskař Piotr Malachowski (65.79). Protivítr nepřál sprintům, jediný, kdo se na 100 m překážek dostal pod 13 vteřin, byla o jednu setinu Kanaďanka Perdita Felicienová. Lucie Škrobáková předvedla v těchto podmínkách 13.36. Druhou českou zástupkyní byla Veronika Mráčková, na půlce zaběhla 2:07.34.
Výsledky z Bydhoště

Seriál World Challenge IAAF se přesunul do marockého Rabatu. Patrně nejzajímavější událostí byl úspěch Mahiedina Mekhisi-Benabbada ve stýplu proti keňskému poli. Francouzský reprezentant ukázal africkým favoritům, mezi nimiž byl i držitel výkonu roku Ezekiel Kemboi, jednoznačně záda. Navíc se Mekhisi-Benabbad časem 8:08.82 zařadil na třetí místo světových a na čelo evropských tabulek. Druhý doběhl s odstupem šesti vteřin Keňan Mateelong, třetí již zmíněný Kemboi (o další dvě vteřiny zpět). O druhou nejrychlejší patnáctistovku sezony se postarali domácí mílaři. V těsném souboji na cílové pásce nakonec uspěl v čase 3:34.25 Abdelaati Iguider o setinu před Aminem Laalouem. Maročané se zařadili na konec první desítky letošních tabulek.

Teprve pátým výškařem, který ve venkovní sezoně překonal 230 cm – zatím jsou to výhradně Rusové a Američané, je po Rabatu Alexej Dmitrik. Rus k této výšce přidal centimetr navrch a patří mu aktuálně čtvrté místo světových tabulek. V trojskoku se na třetí místo statistik (světových a současně i evropských) vyšvihla Anna Pjatychová. Ruska zvítězila s 14.68 před krajankou Aljechinovou (14.46). Českou zástupkyní byla v Rabatu Jarmila Klimešová, která s 59.64 potvrdila limit pro ME a v závodě podlehla jen Američance Rachel Yurkovichové (60.11).
Výsledky z Rabatu

 

Michal Procházka

Vytisknout