přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Světový rekord na Zlaté tretře?

Organizátoři mítinku dnes oznámili, že Meseret Defarová se v Ostravě pokusí o světový rekord na 5000 metrů.

Olympijská vítězka z Atén a dvojnásobná halová mistryně světa Meseret Defarová letos zaběhla halový světový rekord na 3000 metrů. Světové maximum na dráze na pětikilometrové trati drží také ona, loni běžela tuto trať v New Yorku za 14:24.53. Zlatá tretra bude pro Defarovou druhý velký letošní mítink, předtím se představí 15. června na Zlaté lize v Oslu. "Ostrava je pro mě s Oslem rozhodujícím startem před mistrovstvím světa," vzkázala Etiopanka do Ostravy. "Pokud to dobře dopadne, až do světového šampionátu již žádné závody nepůjdu a představím se až v Japonsku. Chci se v Ostravě pokusit o co nejlepší výkon, což může být v mém případě pouze světový rekord."

Meseret Defarová je třetí z atletek, které by mohly na Zlaté tretře pokořit světové maximum. Dalšími jsou ruská kladivářka Taťjana Lysenková a její krajanka, tyčkařka Jelena Isinbajevová.

O atak na evropský rekord se pokusí v běhu na 3000 metrů překážek třiadvacetiletý Halil Akkas z Turecka. Letos drží nejlepší evropský čas 8:18.43 a pokusí se jej stáhnout pod hodnotu evropského maxima - 8:04.95. Pomoci by mu k tomu měl souboj s lídrem letošních světových tabulek Paulem Kipsiele Koechem.

David Klempíř

Vytisknout