přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Světový rekord na silniční desítce už nepatří etiopskému králi

Závodící legenda Haile Gebrselassie přišla o jeden z svých čtyř svěťáků. Deset kilometrů zvládl v nizozemskému Brunssumu o vteřinu rychleji o 13 let mladší Micah Kogo.

Bronzový na desítce z Pekingu, Keňan Micah Kogo, včera přepisoval historii, když časem 27:01 překonal dosavadní maximum Haile Gebrselassie na téže trati po silnici. Etiopan zaběhl trať v prosinci 2002 o vteřinu pomaleji. Jméno Micaha Kogo se začíná pomalu rýmovat s desítkou Parelloop v 30tisícovém městě v jižním cípu Nizozemska (provincie Limburg). Brunssum leží v trojúhelníku tvořeném Maastrichtem a německými Cáchami, od nichž je  vzdáleno v obou případech zhruba 20 kilometrů. Vynikající čas 27:07 zde Keňan zaběhl již předloni, před rokem se musel o 7 vteřin sklonit před krajanem Mosesem Masaiem (27:22 ku 27:29).


Micah Kogo (zcela vpravo) v čele pětky na Světovém atletického finále 2008, skončil v něm třetí, stejně jako na OH na dvojnásobné trati - foto: graf.cz

Tentokrát Kogo nemusel svádět takový těsný souboj a jako by to jeho výkonu spíše prospívalo. Polovinou trati sice probíhal ruku v ruce s tréninkovým parťákem Abrahamem Chebii, jenž však ostré tempo z první pětky (13:28) neudržel. Nakonec Chebii zaostal za Kogem docela výrazně, o více jak tři čtvrtě minuty (27:47). Naopak vítěz zamířil k rekordu zejména díky usílí v závěru, poslední kilometr zvládl podle vyjádření jeho manažera Ricky Simmse za 2:39. „Před závodem jsem měl největší strach z chladného počasí, ale zase jsem velmi dobře znal trať,“ vyjádřil se Kogo pro IAAF. Dostupné zdroje nepíší, jaké bylo nakonec počasí, ovšem faktem zůstává, že světový rekord mu umožnilo. Motivovaly jej prý také sobotní úspěchy tréninkových kolegů na MS v Ammánu.

Kogovi nyní patří dva ze čtyř časů pod 27:10, a také ještě osmý výkon historie (27:21), celkem tedy tři zápisy v první desítce. Více jak 250krát se už na silnici běželo pod 28 minut. Pro úplnost dodejme, že pod hranicí, kterou plánuje Kogo již napříště zlomit – třeba v Brunssumu, tedy 27 minut, už každopádně nebude první. Čas 26:54, jež změřili při finiši o prsa Eliudu Kipchogovi a Zersenay Tadeseovi, dosáhli na madridské trati, jež nesplňuje kritérium o přiměřeném sklonu (výškového rozdílu startu a cíle).

Haile Gebrselassie se patrně nebude pokoušet získat rekord zpět, desítku běžel na olympiádě spíše z nouze, jednoznačnou prioritou je pro něj maraton, v němž pilně pracuje na přiblížení ke dvouhodinové hranici snů. Krom 42.195km dlouhé trati mu patří dvojice rekordů spojená s hodinovkou předloni v Ostravě, kde k při 60minutovém úhrnu 21 185 metrů uběhl dvacítku za 56:26.0.
Podle statistiky platí zatím i jeho SR na stejné distanci po silnici, před třemi lety zaběhl 55:48 na cestě ke svému osobáku na půlmaraton v Arizoně. Ovšem zaznamenány jsou už tři časy lepší. Wanjirův absolutně nejrychlejší čas 55:31 z před dvou let v Haagu při světovém rekordu byl již formálně odpískán. Sice zde byla oficiální časomíra, ovšem druhá podmínka, tedy rozhodčí se stopkami, nebyla splněna. A tak bude jako světový rekord patrně uznán lepší ze dvou časů z letošního ledna v Ras Al Khaimah. Keňan Patrick Makau na zdejším půlmaratonu proběhl kolem 20 km po 55 minutách a 38 sekundách.

Třetí i čtvrtou pozici v Brunssumu obsadili Keňané, Peter Kamais i Abraham Rotich ovšem již v časech nad 28 minut (28:20, resp. 28:44). Nejlepším Evropanem byl šestý domácí Patrick Stitzinger (29:05), jenž o tři vteřiny zaostal za Maročanem Balighou.
Rovněž v ženách patřila první čtyři místa Keni, a také zde vítězka Magdalene Mukunziová předčila druhou v pořadí Leah Malotovou obdobně jako v mužích o tři čtvrtě minuty (32:08 vs. 32:55). Nejlepší Evropankou byla Ruska Jelena Zadorožná na osmém místě (34:30). Keňanky zabraly sedm míst v první desítce.

Kompletní výsledky jsou zde.
Profil Micaha Koga na IAAF

Michal Procházka

Vytisknout