přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. května 2010, 20:42

Světový oštěp v Olomouci

Fantastické výkony předvedli Veselý, Frydrych a Vadlejch při velké ceně hanácké metropole, kompletní trio hodilo za 84 metrů. Vítězslav Veselý se dostal dokonce do čela světových tabulek, limit pro ME pokořila i další oštěpařka Klimešová.

O tři oštěpařská jména se rozrostla soupiska pro ME v Barceloně, junior Maslák přibyl na listinu pro MS v Kanadě. Opravdu úžasné představení zahráli při Velké ceně Olomouce muži Dukly Praha.


Vítězslav Veselý při EP 2008 - www.graf.cz

Pouze v pořadí druhý Petr Frydrych si sice nezlepšil osobní rekord, ale i tak od něj zůstal s 84.77 jen 19 centimetrů. Největší díl slávy však sebral Vítězslav Veselý. Frydrychův tréninkový parťák od Jana Železného si vylepšil osobák po dvou letech (od kvalifikace v Pekingu) na této úrovni o neuvěřitelných 5.26 metru. Výsledek 86.45 řadí 27letého vrhače na druhé místo českých historických tabulek za jeho kouče a navíc o chlup také na čelo aktuálních světových statistik (dosud Kubánec Martínez 86.38). Veselý a Frydrych dnes také rošířili soupisku pro mistrovství Evropy v Barceloně, kde už od minulé soboty figuroval Jakub Vadlejch s 82.52. Juniorský rekordman byl dnes „až“ třetím, jenž si ovšem rovněž vylepšil svůj (týden starý) osobák z Kolína o neméně úctyhodných 192 centimetrů na 84.44.

Kde se vzalo takové Veselého zlepšení? „V prvé řadě je to zdraví. Je to první sezona, kdy jsem neměl nějaké větší zranění, ať už to byla achillovka, koleno nebo ruka. V Africe jsme dobře potrénovali a tak jsem věděl, že mám formu,“ popsal finalista olympijských her v Pekingu rozpoložení, které měl před dnešním závodem. „Měl jsem problémy s třísly,“ připouští Veselý, „což ale beru jako drobnou bolístku, jakou má každý oštěpař. Spíš jsem se pral s technikou, i v těch pokusech, které byly relativně daleko. Před posledním pokusem mi trenér řekl, ať některé věci zjednoduším, a to se mi povedlo,“ uvedl k závěrečnému nejdelšímu hodu. Celá Veselého série měla světové parametry, vždyť všech pět měřených pokusů bylo delších než 79 metrů a celkem třikrát překonal svůj dosavadní osobák: 79.95 - 83.12 - x - 81.86 - 79.36 - 86.45.

Nejen Veselému se však dnes dařilo, a tak je už nyní jisté, že do Barcelony odcestuje hned trojice oštěpařů. „Je to super, že nás tu v republice hází víc daleko. Konkurence je přece princip, který vás posunuje dopředu.“ Dnes oštěpařům, alespoň mužům, vyšlo navíc i počasí na výbornou. „Pět minut po mém posledním pokusu začalo pršet a holky už to měly horší. Takže si myslím, že na to je výkon Jarmily Klimešové super,“ ocenil Veselý výkon týmové parťačky, která i přes menší přízeň podmínek dokázala rovněž splnit nominační kritérium na ME. Své náčiní poslala na 60.74, čímž požadovaný výkon překonala o metr a 24 cm.

Dařilo se také mládežníkům. Junior Pavel Maslák zvítězil nejprve na stovce, v protivětru zaznamenal průměrný čas 10.85. Poté ovšem zazářil naplno na dvojnásobné trati, kde časem 21.09 o 11 setin splnil limit stanovený ČAS pro start na mistrovství světa v kanadském Monctonu. Výtečnou formu má také dorostenka Jana Sotáková, jež časem 13.61 na stovce překážek na setinu vyrovnala český rekord této kategorie, který drží od loňska Helena Tomková z loňského roku.

Kompletní výsledky z Olomouce zde.

Michal Procházka

Vytisknout