přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. března 2004, 20:44

Světový bronz pro výškaře Bábu

Prvním českým reprezentantem, který na 10. mistrovství světa v hale zasáhl do finálových bojů, byl výškař Jaroslav Bába.

Devět závodníků vstoupilo do boje o světové výškařské medaile v sobotu 15 minut po osmnácté hodině. Bába skákal jako sedmý, podle svého přání startovali favorité Rybakov i Holm před ním. Devatenáctiletý borec z Vítkovic suverénně zdolal základ 2.20 m, který opravoval pouze Bělorus Moroz.

Následných 2.25 m překonal Bába opět napoprvé. Tato výška vystavila stop Američanu Nietovi, a tak Bába v Budapešti s jistotou překoná svůj výsledek z halového MS 2003, kde skončil devátý. Na 2.25 jednou opravoval Ukrajinec Sokolovskij, posledním pokusem se v soutěži zachránil překvapivý finalista O´Dwyer z Irska.

Výšku 2.29 m vynechal jediný muž startovního pole, Jamajčan Mason. Všichni kromě obhájce titulu Švéda Holma dvakrát neuspěli a nastalo mimořádné drama. Šesti závodníkům tak zbýval jediný pokus k udržení se v soutěži. Naplno tedy začal neúprosný boj o medaile. Napotřetí laťku shodili Moroz, O´Dwyer, Vasilache a Sokolovskij, poslední pokus ze všech závodníků na výšce 2.29 m obstaral Jaroslav Bába. Podobně jako předchozí dva skoky shodil až v poslední fázi.

V této chvíli figuroval český reprezentant spolu s Rumunem Vasilachem na bronzové pozici, z které ho mohl odsunout pouze Jamajčan Mason. Ten se po vynechání 2.29 m pokoušel o 2.32 m. Po prvním neúspěchu se při druhém pokusu zranil a byl odnesen na nosítkách. Světový bronz si tak rozdělili Jaroslav Bába, Stefan Vasilache a Germaine Mason. Za tak nízkou výšku ještě nikdy v historii halových MS medaile udělena nebyla. „Že by za 225 mohla být medaile, jsem absolutně nečekal,“ říkal po závodě udivený Bába. „medaile je samozřejmě super, je to můj největší výsledek v životě,“ prohlásil juniorský mistr Evropy z loňského roku. „Zlatá ze šampionátu juniorů je tak desetiprocentní proti dnešní medaili,“ potvrdil trenér Báby Aleš Duda.

Strhující podívanou pak přinesly zbývající okamžiky soutěže výškařů, když pokračovali pouze Stefan Holm a Jaroslav Rybakov. Oba závodníci se přenesli na první pokus přes 2.32 m, pak následovalo zvýšení na 2.35. Zatímco švédský výškař opět nechyboval, Rybakov už 2.35 překonat nedokázal. Za povzbuzování téměř zaplněné Sportareny se čerstvý mistr světa v hale Holm pokoušel zdolat osobní rekord ve výšce 2.41 m, ale ta byla nad jeho síly. Stefan Holm při triumfu v Budapešti přeskočil výšku své postavy o úctyhodných 54 centimetrů.

Jaroslav Bába otevřeně vyjadřoval šťastné pocity ze zisku své první medaile z vrcholné seniorské soutěže: „Jsem moc šťastný. Že jsem dal jen 2.25, mě zase tolik nemrzí, stejně bych asi skončil třetí. Holm je momentálně suverénně nejlepší, na tomto mistrovství bylo předem rozhodnuto, kdo vyhraje,“ ocenil Bába nejlepšího výškaře současnosti. „Slavit dnes moc nebudu,“ reagoval na dotaz o oslavách cenného kovu. Při prvním setkání po závodě s trenérem a svou přítelkyní Denisou Ščerbovou si Bába připil pivem. Slavnostní vyhlašování soutěže výškařů bude na pořadu v neděli dopoledne, poprvé na 10. MS v hale budou stupně vítězů zatíženy pěti medailisty. „Na stupně se určitě vejdeme. Každopádně já si tam vlezu první, já tam být musím,“ rozhodl Bába, „netuším ale, jak tam budou věšet tři vlajky,“ zamyslel se čerstvý majitel světového bronzu.

Výsledky výšky mužů na HMS 2004:
1. Holm (Švéd.) 2.35
2. Rybakov (Rus.) 2.32
3. Bába (ČR) 2.25
3. Vasilache (Rum.) 2.25
3. Mason (Jam.) 2.25
6. Moroz (Běl.) 2.25
7. Sokolovskij (Ukr.) 2.25
8. O´Dwyer (Ir.) 2.25
9. Nieto (USA) 2.20

Zítra do bojů nastoupí 4 čestí reprezentanti. Roman Šebrle bude v druhém dnu sedmiboje bojovat nejen o zlato, ale bude útočit na evropský a zřejmě i světový halový rekord. Na 60 metrů překážek nastoupí Lucie Martincová a do finále mužské tyčky se probojoval Adam Ptáček.

Informace hledejte v kolonce Zaostřeno na HMS 2004 Budapešť.

Tomáš Klement

Vytisknout