Světový atlet zná své finalisty

středa 8. listopadu 2017
IAAF odhalila jména tří kandidátů v mužské i ženské kategorii, mezi kterými se rozhodne o nejlepších světových atletech uplynulého atletického roku.

Muži

Mutaz Essa Barshim byl letos jasným vládcem výškařského sektoru. V průběhu sezóny 2017 nastoupil do jedenácti závodů a ani jednou nenašel přemožitele. Patří mu osm z jedenácti nejlepších světových výkonů roku a letošním statistikám vévodí výkonem 240 centimetrů. Tuto hranici zdolal v tomto roce jako jediný a podařilo se mu to hned dvakrát, a to na mítincích v Birminghamu a Eberstadtu. Jasně dominoval i na světovém šampionátu v Londýně, kde se pouze on přenesl přes laťku ve výšce 235 centimetrů. V Curychu se pak radoval ze zisku své třetí diamantové trofeje, když triumfoval za 236 centimetrů.

Britský běžecký fenomén Mohamed Farah měl i letos políčeno na double při mistrovství světa, které se navíc konalo na domácím stadionu v britské metropoli. Tentokrát na něj nedosáhl, ale přesto je jeho bilance obdivuhodná. Pro mistrovský titul si doběhl na trati 10000 metrů, navíc zaběhl letošní nejlepší světový čas 26:49.51. Na pětce pak bral stříbro za Etiopanem Edrisem. Poprvé v kariéře se radoval také z vítězství v Diamantové lize, kterého dosáhl též na pětce.

Jihoafrický čtvrtkařský světový rekordman Wayde van Niekerk zažil další skvělou sezónu. Na Zlaté tretře v Ostravě zaběhl historické světové maximum na netradiční trati 300 metrů, kterou zvládl za 30.81. Následně předvedl v Lausanne nejlepší světový výkon na čtvrtce, který má hodnotu 43.62. Na světovém šampionátu si v poklidu doběhl pro obhajobu titulu mistra světa a k tomu ještě přidal stříbro na poloviční trati.

Ženy

Řecká tyčkařka Katerina Stefanídiová byla v 2017 byla skutečně suverénní. V hale si suverénně vyskákala evropské zlato a v létě byla nejlepší i na mistrovství světa v Londýně, kde při svém primátu vylepšila národní rekord své země na 491 centimetrů, což je zároveň i letošní nejlepší světový výkon. Skvělou sezónu završila druhým vítězstvím v Diamantové lize za sebou. V průběhu letní sezóny nenašla ani v jednom závodě přemožitelku. Před několika týdny získala ocenění Golden Tracks pro nejlepší atletku evropského kontinentu.

Etiopská vytrvalkyně Almaz Ayanová si nechala své první letošní starty až na světový šampionát a ukázala, že se jednalo o dobré rozhodnutí. V závodě na 10000 metrů neměla vážnější konkurentku a vyhrála v nejlepším letošním světovém výkonu 30:16.32. Následně vybojovala ještě stříbrnou medaili na poloviční distanci.

Mladá Belgičanka Nafissatou Thiamová je jasnou vícebojařskou jedničkou posledních dvou sezón. Letos se nejprve v hale radovala ze zisku zlaté medaile na HME v Bělehradě v letošním nejlepším světovém výkonu v halovém pětiboji 4870 bodů. V úvodu letní sezóny pak opanovala prestižní vícebojařský mítink v Götzisu výkonem 7013 bodů, čímž se zařadila na třetí místo historických sedmibojařských tabulek. Na světovém šampionátu v Londýně si pak suverénně dokráčela pro mistrovství titul.

Jména světových atletických vládců sezóny 2017 budou známa 24. listopadu, kdy proběhne v Monaku slavnostní galavečer při příležitosti předání cen IAAF Athletics Awards 2017.

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben