přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. listopadu 2010, 13:14

Světový atlet roku: známe finalisty

IAAF zveřejnila pětice atletů a atletek, kteří uspěli v kombinovaném hlasování veřejnosti a členů tzv. IAAF Family, kterou tvoří funkcionáři, členské federace, přední atleti a vybraní zástupci tisku. Vítězové budou vyhlášeni 21. listopadu na slavnostním Gala v Monaku.

Z desítky finalistů zná pouze americký sprinter Tyson Gay pocit, jaké to je být dekorován králem sezony, a tak už nyní je jisté, že minimálně v ženské kategorii se vládnoucí rodokmen rozroste o zcela nové jméno. Velké šance na zopakování svého triumfu z roku 2007 však nemá ani Gay, který sice neměl špatnou sezonu, ale vyjma porážky do té doby dlouho nepřekonaného Usaina Bolta v ní chybí opravdu výrazný počin. Navíc jsou mezi jeho kolegy tací, o nichž to samé říct nelze.

O kom je řeč? Především o Keňanu Davidu Rudishovi, jemuž se povedlo hned dvakrát zlomit světový rekord v běhu na 800 m, který byl přitom považován za jeden z těch opravdu kvalitních a takřka nezdolatelných. Čerstvé zápisy do historie přidal letos i Eritrejec Zersenay Tadese, který v lisabonském závodě vylepšil maxima na 20 km a půlmaraton, jen kousek chyběl k obdobnému kousku americkému překážkáři Davidu Oliverovi, po jehož impozantních útocích odolal světový rekord stodesítky o pouhé dvě setiny. Pětici finalistů pak doplňuje norský oštěpař Andreas Thorkildsen, jenž v posledních letech neudivuje ani tak absolutní délkou svých hodů, jako spíše kombinací závodnického srdce a profesorské rutiny, s jejíž pomocí vyhrává všechny důležité závody.

Nová vládkyně té hezčí poloviny atletického světa vzejde ze zástupkyň tří kontinentů a pěti zemí světa. Výsledky veřejného hlasování trochu podivně připsaly jasné prvenství keňské stýplerce Milcah Chemos Cheywaové, speciální porota, která bude vítěze z finalistů vybírat, však může mít jiný názor. Vždyť na výběr má třeba halovou světovou a venkovní evropskou šampionku ve výšce, Blanku Vlašičovou z Chorvatska, nebo stejně ověnčenou vícebojařku Jessicu Ennisovou z Velké Británie. Americká sprinterka Allyson Felixová se zase může pochlubit unikátním double na Diamantové lize, kde byla nejlepší na 200 i 400 m, a ve prospěch té páté finalistky „do party“, Jamajčanky Veroniky Campbell Brownové, mluví halový titul, vláda tabulkám stovky a neporaženost na dvojnásobné trati.

Kdo se skutečně stane Světovým atletem a atletkou roku, se dozvíme 21. listopadu na tradičním galavečeru v Monte Carlu. Vy svůj názor můžete vyjevit už nyní v anketách na naší homepage.    

Adam Pražák

Vytisknout