Světový atlet roku zná své finalistky

úterý 17. listopadu 2015
Dnes v odpoledne byla odtajněna jména tří finalistek, ze kterých bude zvolena nejlepší atletka roku 2015. O vítězce se rozhodne mezi světovými rekordmankami Anitou Wlodarczykovou, Genzebe Dibabaovou a evropskou rekordmankou Dafne Schippersovou.

Anita Wlodarczyková naprosto kralovala světovým kladivářkám. Nastoupila k jedenácti závodům a všechny své starty proměnila ve vítězství. V polském Cetniewu se stala první ženou, která dokázala překonat osmdesátimetrovou hranici, když poslala své náčiní do vzdálenosti 81.08. Na MS v Pekingu přesvědčivě vyhrála a opět se dostala přes 80 metrů (80.85).

Etiopská běžkyně Genzebe Dibabaová nejdříve překonala světový rekord v hale na 5000 metrů, který má nyní hodnotu 14:18.86. Pod otevřeným nebem pak dokázala zaběhnout letitý světový rekord na patnáctistovce, když na mítinku DL v Monaku proběhla cílem v čase 3:50.07. Na světovém šampionátu pak získala zlato v závodě na 1500 metrů a bronz na pětce.

Dafne Schippersová se stala evropskou halovou mistryní na ME v Praze. V létě dokázala vyhrát finále dvoustovky v Pekingu, a to v novém rekordu šampionátu a zároveň evropském rekordu 21.63. K tomu přidala ještě stříbro na stovce, kde vylepšila hodnotu nizozemského národního rekordu na 10.81.

Petr Jelínek, foto: J. Kucharčík