přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Světová půlka v Moskvě

O vrchol evropského mítinku kategorie Premium se postarala halová mistryně Evropy na 800 m. V metropoli Ruska se dařilo také domácím výškařům.

Díky domácí půlkařce Marii Savinovové dostal moskevský mítink punc světovosti. Ruska se totiž na stadionu v Lužnikách jako první žena letos dostala pod hranici 1:58, konkrétně o jednu desetinu. O dvě setiny sekundy lépe než dosavadní maximum 1:58.62 Ukrajinky Krevsunové z nedávného ME družstev běžela také Julia Kofanovová. V srpnu teprve 21letá získala kromě osobního rekordu i skalp o desetiletí starší Světlany Kljukové.

Také další ženské disciplíny na dráze proběhly v ruské režii, přestože byly přizvány i některé zahraniční soupeřky. Tři čtvrtkařky se dostaly pod hranici 51 vteřin, halovému objevu Antonině Krivošapkové naměřili 50.24, Litvinovové 50.86 a Nazarovové 50.95. Vítězná Ruska se tím dostala na třetí místo tabulek, rychleji běžela jen Američanka Richardsová (49.57) a Jamajčanka N. Williams-Millsová (50.21).

Dvě dvoustovkařky zase pokořily 23 sekund, Julia Guščinová o 13, Anasatasia Kapačinská o 4 setiny. Na patnáctistovce si se soupeřkami poradila Anna Alminovová v čase 4:03.77. Překážkařskou stovku zvládla nejrychleji Anastasia Solovjovová, hranice 13 vteřin jí zůstala zapovězena o 2 setiny.

Pouze dvě disciplíny v poli uzmuly domácím cizinky. Portugalka Naide Gomesová i její rivalky atakovaly 7metrovou metu, i vítězce však nakonec o 6 cm odolala (694). Rusky se seřadily v těsném závěsu: sezonu po operaci startující Taťána Lebeděvová zůstala o 1 cm, Olga Kučerenková o 4 zpět. Běloruska Naděžda Ostapčuková se zase v koulařském sektoru nejvíce přiblížila 20 metrům (19.88). Dále letos vrhnula jen ona sama (dvakrát), tabulkám vládne novozélandská Viliová s šesti čárkami za 20 metrů.

Z mužských disciplín se nejlépe předvedli výškaři. Jak Ivan Uchov, tak Jaroslav Rybakov zdolali laťku ve výši 234 cm. Pro prvně jmenovaného hovořil při srovnání čistší zápis. S přívlastkem vynikající lze hovořit také o kouli, kde Bělorus Andrej Michněvič překonal o 2 cm 21 metrů. Domácí Pavel Sofin zůstal dva decimetry od této hranici, ale zase získal skalp olympijského šampiona z Polska Tomasze Majewského (20.48).

Kladiváři tentokrát marně útočili na osmdesátku, nejblíže jí byl její letošní nejčastější pokořitel Krisztián Pars, povedlo se mu to již sedmkrát. Maďar, který také vládne čelu tabulek, včera předvedl 79.28, devátý byl Lukáš Melich, jenž zaznamenal 72.17. Trojskokanům jediný sedmnáctimetrový, Bulhar Momčil Karajlijev skočil 17.10. Také v tyči se na první pozici neprosadil Rus, přestože tu v podstatě všichni elitní byli – Starodubcev, Gerasimov, Čistjakov, Prokopenko, Kučerjanu. Jako jediný však 570 překonal Ukrajinec Maxim Mazuryk.

Na stovce naopak stačilo v prořídlém poli domácímu Romanu Smirnovovi 10.49 na vítězství. Diskvalifikováni byli hlavní favorité: bývalý mistr světa Collins a ázerbájdžánský supertalent Guljajev, Ukrajinec Dovgal nedoběhl. Na půlce se prosadil Jurij Borzakovskij za pro něj podprůměrných 1:46.90, na stýplu pole jasně předčil Keňan Patrick K. Langat (8:21.38).

Kompletní výsledky jsou zde.

Michal Procházka

Vytisknout