přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. září 2003, 07:28

Světová elita běžců do vrchu míří na Aljašku

Česká republika bude o nadcházejícím víkendu obhajovat jednu medaili na Světovém poháru v běhu do vrchu, který se uskuteční na Aljašce.

Část české výpravy už se v dějišti poháru týden aklimatizuje. Minulý čtvrtek do Anchorage odcestovala také Anna Pichrtová, která letos kvůli zranění musela oželet start na maratonské trati na mistrovství světa v Paříži. Nejzkušenější z kvarteta českých závodnic na neoficiálním MS v běhu do vrchu v loňské sezoně obsadila 12. pozici, v roce 2000 skončila dokonce sedmá. Medaili jí přinesl evropský šampionát v roce 2002, kdy v individuálním závodě získala bronz. V této sezoně dosáhla na osmou příčku, ale v soutěži družstev spolu s Irenou Šádkovou a Pavlou Matyášovou se stala vicemistryní Evropy. Bolesti úponu Achillovy šlachy, které třicetileté Pichrtové před třemi týdny nedovolily vyběhnout na trať pařížského maratonu, ještě docela nepominuly, ale svěřenkyně trenéra Pechka už před odletem na Aljašku mohla alespoň klusat.

České družstvo pro Světový pohár tvoří celkem 17 závodníků, vedení výpravy využilo maximálního možného počtu startujících v každé disciplíně. Šestičlenný tým mužů vkládá největší naděje do Zdeňka Zoubka, vítěze kvalifikačního závodu na šampionát. České barvy bude hájit také nejstarší muž celého startovního pole František Pechek, který v říjnu oslaví padesáté narozeniny.

Vůbec nejmladší závodnice, která figuruje na startovní listině SP v běhu do vrchu, patří také do celku České republiky. Teprve třináctiletá Lea Johanidesová absolvuje závod juniorek. Právě tato kategorie představuje hlavní trumf české výpravy na Světovém poháru v běhu do vrchu 2003. „Česká republika bývá v kategorii juniorek velmi silná,“ uvedl vedoucí výpravy Karel Šklíba. „Věřím, že tomu tak bude i letos. Družstvo juniorek by za normálních okolností mohlo bojovat o medaili,“ dodal Šklíba.

Také ženy mohou promluvit do konečného pořadí. Vedle Pichrtové, jejíž výkon bude značně záviset na aktuálním stavu zranění, se na téměř osmikilometrovou trať vydá i Pavla Matyášová, členka stříbrného družstva žen z letošního ME v italském Trentu. Před týdnem si navíc připsala výborné páté místo na mistrovství republiky v orientačním běhu.   
Junioři zaznamenali na loňském šampionátu v Innsbruku jedinou medaili pro Českou republiku, když Jan Kreisinger z rakouských Alp přivezl bronz. Kreisinger letos kraloval na juniorském mistrovství ČR v Janských lázních, kvalifikační závod na Světový pohár do Anchorage vyhrál chrudimský Vít Pavlišta.

Startovní listina ČR na Světovém poháru v běhu do vrchu, 20.–21. 9. Anchorage (USA):
MUŽI (11,5 km)
Zdeněk Zoubek, 1969
Jiří Žák, 1971
Dušan Podroužek, 1974
František Pechek, 1953
Vladimír Pechek, 1957
Pavel Matějovský, 1965
ŽENY (7,7 km)
Anna Pichrtová, 1973
Pavla Matyášová, 1980
Barbara Kuncová, 1982
Radka Churáňová, 1977
JUNIOŘI (7,7 km)
Vít Pavlišta, 1985
Martin Moravec, 1984
Jan Kalenda, 1985
Pavel Holec, 1985
JUNIORKY (4,2 km)
Jindra Hylmanová, 1984
Lea Johanidesová, 1989
Jana Pechková, 1985

Tomáš Klement

Vytisknout