přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Svěťáková neděle

Švédka Susanna Kallurová překonala na mítinku v Karlsruhe světový rekord na 60 m př., na ruském šampionátu se do historických statistik vepsaly Jelena Sobolelová na 1500 m a štafeta na 4 x 800 m. Češi bez limitů.

Mistryně Evropy a čtvrtá z posledního světového šampionátu Susanna Kallurová se k světovému rekordu na 60 m př. blížila od začátku sezony. Stlačovala své maximum takřka v každém ze závodů, do kterého nastoupila. Naposledy se ve Stuttgartu přiblížila rekordu Ludmily Enquistové z roku 1990 na tři setiny. Na mítinku v Karlsruhe učinila poslední krok a usedla na trůn.  Pomohl jí k tomu čas 7.68, o setinu lepší než dřívější historický zápis.
Radovala se i druhá v cíli, Lolo Jonesová. Čas 7.77 je druhým nejlepším výkonem, který kdy předvedla Američanka. O tři setiny rychlejší byla pouze legendární Gail Deversová.
Pátá Miriam Bobková vylepšila svůj vlastní slovenský rekord na 8.04.

Susanna Kallurová po zisku evropského titulu, foto: EAA

Také mezi muži se v Karlsruhe čekal atak světového maxima. Kubánec Dayron Robles byl ke splnění svého přání blízko i daleko zároveň. Po stále skvělých 7.40 mu chyběla desetina. Druhé a třetí místo obsadili ve shodném čase 7.54 nestárnoucí Allen Johnson z USA a Němec Thomas Blaschek.  Svou sprinterskou formu testoval i Roman Šebrle. Na překážkách z toho bylo  8.25 a v hladké šedesátce 7.19.

Další z Čechů Michal Šneberger se po přestávce zaviněné lehkým výronem kotníku představil na půlce. Bylo z toho druhé místo a čas 1:49.22, což je o téměř vteřinu a půl pomalejší limitu na HMS. Vyhrál Polák Bartosz Nowicky 1:47.42. Ženskou půlku pak ovládla Mozambičanka Maria de Lurde Mutolaová, která společně s druhou v cíli, Ukrajinkou Taťjanou Petljukovovou, stlčila svůj čas těsně pod 2 minuty.

Výška žen se musela záhy obejít bez Barbory Lalákové, která pocítila křeč v lýtku a na radu fyzioterapeuta odstoupila po konzultaci s trenérem Michalem Pogánym ze soutěže po skočených 180 cm. Nad laťkou pak vládla, jak je poslední dobou tradicí, Chorvatka Blanka Vlašičová, která si i tentokrát splnila své dvoumetrové penzum a vyhrála výkonem 2.02. Druhá byla s 195 cm Marina Aitovová z Kazachstánu.  

A ještě jeden výkon, který můžeme považovat za tak trochu související s domovinou. Polská manželka tyčkaře Štěpána Janáčka, Gražyna Prokopeková, skončila ve finále B na 400 m třetí v čase 53.78.

Výsledky z mítinku v Karlsruhe naleznete zde.

Rekordy i na východě

Že jsou světovou atletickou velmocí, připomněli při svém národním šampionátu v Moskvě také ruští závodníci. Lépe řečeno: především závodnice.
Hlavní hvězdou tři dny trvajícího mistrovství pak byla běžkyně Jelena Sobolelová, která nejprve zaběhla národní halový rekord a nejlepší výkon roku na 800 m 1:56.49, aby den na to vylepšila o 23 setin svůj vlastní světový rekord na 1500 m z roku 2006. Její historický zápis má nově hodnotu 3:58.05.

Jelena Sobolevová (s číslem 165), foto: graf.cz

Statistiky se měnily i po štafetě na 4 x 800 m. Kvarteto ze Sverdlovského regionu  Zinurovová, Kotljarovová, Savinovová a Ignatovová zvládlo úhrnem 3200 m za 8:14.53, což je téměř na chlup o čtyři vteřiny rychleji, než se to vloni povedlo dosavadním rekordmankám z Moskvy. 

Zářily také sprinterky, tři z nich povládnou letošním tabulkám. Šedesátkou prosvištěla Jevgenija Poljakovová v skvělém čase 7.09, v cíle dvoustovky byla Anastasia Kapaščinská za 23.02, a na čtvrtce kraluje Olesja Zykinová časem 51.09.  

Čest ruských mužů zachraňoval 238 cm Jaroslav Rybakov.

Výsledky ruského šampionátu naleznete zde.

Adam Pražák

Vytisknout