přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. června 2008, 20:12

Svěťák Roblese! Rekordní tanec překážkářů

Dayron Robles se stal světovým rekordmanem na 110 m př. časem 12.87. Český rekord vyrovnal Svoboda, také Sajdok splnil ostrý limit pro OH. Vlastní národní maximum a olympijské áčko překonala Hejnová na 400 m př.

Fascinující krátké překážky! Kubánec DAYRON ROBLES zaběhl za regulérního větru + 0.9 m/s SVĚTOVÝ REKORD 12.87, když o setinu překonal čas Liu Xianga z roku 2006. "Je to skvělý čas. Neočekával jsem to. Wow! Děkuji Ostravo! Jsem velmý šťastný a spokojený. Jenom bych dokázal porazit Xianga v Pekingu," halekal nový rekordman.  Nebyl však sám, kdo jančil radostí. Petr Svoboda vyrovnal po čase 13.48 ČESKÝ REKORD a spolu se Stanislavem Sajdokem (13.53) pojedou na OH! Druhý byl dnes Američan Trammel (13.21), třetí Ukrajinec Demyďuk (13.42).
Zuzana Hejnová zaběhla ČESKÝ REKORD na 400 m př. a současně zdolala hranici 55 vteřin! Nově bude  v čele národních statistik svítit 54.96! Výkon jí samozřejmě zajišťuje účast na OH.

"O rekordu jsem věděl, ale jeho vyrovnání jsem vůbec nečekal, na startu se mi podlomila noha a musel jsem to zachraňovat, abych nespadl," nechal se slyšet Svoboda, který časem 13.48 vyrovnal takřka 21 let starý výkon Jiřího Hudce z Říma. "V tréninku běhám dobré časy, jsem rád že jsem poprvé doběhl Tretru. Buď jsem si tu zlomil kotník, narval se nebo jsem se dokutálel do cíle jako loni," vzpomněl na incident, při němž vylétla "Roblesova" překážka do jeho dráhy. "Dayron se tady na to díval v televizi a hrozně se u toho smál. Snad to nebylo mně," usmíval se Svoboda. "Ale být dnes u jeho světového rekordu, to je zážitek na celý život. Všichni překážkáři se od něj mohou učit, jeho technika, frekvence," pěl chválu pátý v cíli. "Chtěl jsem dnes v prvé řadě splnit limit na olympiádu, což mi vyšlo a jsem velmi rád, že jsme ho splnili dva - i Standa Sajdok."

"Dnes byly špičkové podmínky, ideální počasí, spousta lidí," pochvaloval si druhý limitář a sedmý v cíli Sajdok, jehož výkon 13.53 se zařadí vedle stejného času Aleše Höffra na třetí místo českých dlouhodobých tabulek. "Nasvědčovalo to, že budou skvělé výkony. V cíli jsem tleskal Roblesovi. Proti soupeřům jsem si připadal strašně pomalý. Nakonec mi vůbec nebylo líto, že jsem tak daleko za nimi," radoval se limitář, který si pochopitelně rovněž vytvořil nový osobní rekord.

V závodě na 400 m př. žen zvítězila Jamajčanka Melanie Walkerová časem 54.14, třetí Hejnovou těsně předčila ještě Polka Anna Jesienová. "Vůbec jsem takový výkon nečekala," žasla čerstvá limitářka a staronová rekordmanka Hejnová. "Věřila jsem v áčkový limit (55.60), ale tohle?" divila se. "Zaběhnout pod 55 byl můj cíl pro celou sezónu," kroutila hlavou. Motivaci jí však zůstává. "Chci postoupit na OH do finále. A na to bude potřeba čas ještě stlačit," zůstává na zemi Hejnová. Míří teď k hranici 54? "To bych chtěla moc... Ale dnes trochu foukalo, mohlo by to být ještě lepší."

Michal Procházka

Vytisknout