přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. června 2011, 16:02

Sumář víkendových zajímavostí

V zámoří už mají jasněji, kdo bude reprezentovat sprinterské velmoci USA a Jamajku v Tegu. Čeští atleti se při svých zahraničních startech příliš neprosadili. Chorvatské diskařce Perkovičové hrozí distanc.

Závěrečný den mistrovství Spojených států amerických v Eugene přinesl vynikající výkony roku, z nichž se hned čtyři zapsaly do čela světových tabulek. Ve výšce se na třetí pokus přenesl k titulu přes 237 Jesse Williams. Dva sedmimetrové skoky předvedla Brittney Reeseová, přičemž ten delší měřil 719 (vítr +1.8 m/s). Kellie Wellsová zvítězila za stejné větrné podpory na 100 metrů překážek za 12.50, přičemž již v semifinále vypadla ze hry Lolo Jonesová (12.81). Pečeť výtečné kvality dala dvoustovce nejen vítězka Shalonda Solomonová časem 22.15 (+1.0), ale také zbylé medailistky Jeterová a Tarmohová, které se dostaly pod 22.3, ze hry jsou už Knightová či univerzitní šampionka Duncanová, obě za 22.35. Nominace na stovku má od pátku složení Jeterová, Myersová, Barterová, pro štafetu je doplní Mooreová.

Po výpadku Gaye si na dvoustovce doběhl pro double Walter Dix za 19.95 (+2.4), na MS jej doprovodí Patton a překvapivě Dodson, poté co zraněním limitovaný Spearmon vypadl v semifinále a po nominaci na stovce nestartoval na dvojnásobné trati Gatlin. Mezi výpadky šampionátu patří i čtvrté místo překážkáře Trammella, který tak nebude moci obhajovat stříbro z Berlína. Devět centimetrů za 22metrovou hranici poslal kouli Adam Nelson, ovšem nebylo to o víkendu nejdál a tím pádem ani v této sezoně. Na kanadském šampionátu v Calgary si totiž Dylan Armstrong poradil se sedmikilovým náčiním ještě lépe a výkonem 22.21 také vytvořil národní rekord.

Na jamajském šampionátu v Kingstonu napodobila Dixe Veronica Campbell-Brownová, která si po stovce poradila se soupeřkami i na 200 metrů za 22.44 (+0.1). Do Tegu ji doprovodí Stewartová a Simpsonová, která si tak zajistila přeci jen individuální start, na poloviční trati jí totiž porazil vedle VCB a Stewartové ještě nováček Levyová. V týmu na stovku pochopitelně nechybí ani obhájkyně Shelly-Ann Fraser-Pryceová. Mužská dvoustovka se stala kořistí Steva Mullingse za 20.11 (+0.4) a spolu s ním a nestartujícím obhájcem titulu mistra světa Boltem se kvalifikovali Ashmeade a Forsythe. Na čtvrtce skončil národní rekordman Gonzalez až čtvrtý, titul bral nečekaně Riker Hylton v osobním rekordu 45.30. Mezi ženami naopak kralovalo nikterak překvapivé jméno – Novlene Williams-Millsová, dokonce v čase lepším než americká šampionka Felixová 50.05 vs. 50.40.

Výsledky mistrovství USA – Jamajky

Další zajímavé výkony a Češi za hranicemi

Letos poprvé padla ve výškařském sektoru dvoumetrová hranice, stalo se ve Splitu a povedlo se domácí Blance Vlašičové. Chorvatka pak zkoušela 202 cm, před posledním pokusem si musela nechat ošetřit koleno, ale nemělo by to být nic vážného. Vysoko skočily i soupeřky, Bulharka Venevová 198, rovněž výš než dosavadní maximum Vlašičové, a Ruska Školinová 196.

Početná skupinka českých atletů na Lužickém mítinku v Chotěbuzi nedosáhla na stupně vítězů, nejblíže jim však byla na čtvrtých místech hned trojice z nich. Členka čtvrtkařské štafety pro Tegu Jitka Bartoničková si při tom vylepšila svůj letošní čas na 53.95 s. Oštěpařka Jarmila Klimešová a diskař Jan Marcell hodili svými náčiními 57.98 a 63.49 metru, když jejich disciplíny ovládli domácí vrhači Katartina Molitorová (63.68) a Robert Harting za 68.51, dále než on se dostal v sezoně zatím jen on sám.
Výsledky Chotěbuz

Dva centimetry za Hartingovým výkonem zůstal na Kusočinského memoriálu v polském Štětíně zdejší favorit Piotr Malachowski (68.49). Po zranění se tu vrátila světová rekordmanka v kladivu Anita Wlodarczyková (69.62) a prohrála o půl metru s Ruskou Taťjanou Lysenkovou (70.18). Štafeta sprinterů Vojtík, Milo, Šulc, Veleba zůstala tentokrát od limitu pro MS o 33 setin (39.53). Nedařilo se Jiřině Ptáčníkové, která neskočila v tyči svůj základ 430 cm.
Výsledky Štetín 

Vydařený návrat má za sebou po měsíční pauze Andreas Thorkildsen. Na hrách ve finském Kuortane jako jediný překonal v dešti a chladu 80metrovou hranici, a to hned třikrát, nejdelší pokus měřil 84.33. Českým zástupcům se v těžkých podmínkách nevedlo. Vítězslav Veselý byl desátý s 73.24 m, Jakub Vadlejch skončil bez měřeného pokusu.
Výsledky Kourtane

Za vydařenou lze označit výpravu juniorů a juniorek z pražských oddílů. K celkovému přesvědčivému vítězství – nad soupeři z měst jižní Evropy v pořadí Bělehrad, Řím, Lublaň, Nový Sad a Banja Luka – přispělo hned osm dílčích vítězství. O ta se postarali obě štafety na 4x100 m, Irena Šedivá v oštěpu, Petr Balata v kouli, Václav Sedlák a Michaela Nejedlová na krátkých překážkách, Patrik Šorm na 400 a Jan Jirka na 100 metrů. Posledně jmenovaný měl trochu smůly, když mu při čase 10.63 - o dvě setiny pod limitem pro MEJ – přifoukl vítr o tři desetiny nad povolenou hranici.
Výsledky Bělehrad

Chorvatské rekordmance a držitelce nejdelšího letošního hodu diskem (69.99) Sandře Perkovičové hrozí půlroční distanc. Při dopingových kontrolách v Šanghaji a Římě (výkon roku hodila ve Varaždínu) byl nalezen zakázaný stimulant metylhexamin. Perkovičová údajně vypila energetický nápoj z USA, na němž nebylo uvedeno přesné složení. Pokud bude potvrzen její trest, přijde o MS v Tegu, ale stihnu olympiádu za rok v Londýně.

S využitím EME News

Michal Procházka

Vytisknout