Súdánec Kaki opět blízko rekordům na kilometru

Kromě řady národních šampionátů proběhl v neděli také slušně obsazený mítink v belgickém Gentu.

Súdánec Abubaker Kaki Khamis po třech dnech znovu zazářil na netradičním kilometru. Oproti Stockholmu sice přidal 38 setin na čas 2:16.15, i tak je to jen 1.19 sekundy za světovým maximem Wilsona Kipketera. Kaki Khamis však každopádně druhým výkonem sezóny okupuje čelo letošních tabulek disciplíny. Lepší z výkonů Súdánce, světový juniorský rekord, se řadí na 5. místo redukovaných tabulek. Dnes za sebou nechal Bahrajnce Mansoora o vteřinu, resp. Keňana Suleimana o 2 s.

Čtyři setiny za nejlepším výkonem sezóny Nigerijce Fasuby dnes zaostal vítěz 60 Nor Jaysuma Saidy Ndure. Časem 6.55 za sebou nechal s odstupem 6 setin jak druhého Brita Fiftona, tak třetího Brazilce de Limu.
Ženské provedení nejkratšího sprintu patřilo rovněž poměrně jednoznačně Nigerijce France Idokové. Ta proběhla cílem za 7.19, druhá Kubánka Benavidesová v 7.24, až třetí byla Ruska Poljakovová (7.25), držitelka letošního nejlepšího času 7.09.

Publikum v Gentu vidělo obrovsky vyrovnaný trojskok. Vítězný Kubánec Osniel Tosca se v poslední sérii dostal jako jediný v soutěži za 17 metrů - o 12 cm. Od šestého Maročana Bougtaiba jej i tak dělilo jen 30 cm. Také druhý Ukrajinec Savolainen (16.99) i třetí, další Kubánec, Copello (16.91) se na přední příčky vyšvihli v závěru - v pátých pokusech. Nepopulární brambora tak zůstala o jediný centimetr Slováku Valjukevičovi (16.90) a doplňme i pátého do vyrovnané sestavy (dotřetice) Kubánce Betanzose (16.87).

Dvě disciplíny se staly kořistí domácích atletů, přesněji řečen atletek. Za 198 cm získala Tia Hellebautová celkem pohododlné vítězství nad druhou Ruskou Kivimijagiovou (192), další závodnice nezdolaly hranici 190. Dvoustovku zase ovládla Hanna Marienová za 23.39.

Tia Hellabautová se raduje při ME v Göteborgu 2006, získala zde titul - foto: graf.cz

Osmistovky pro sebe zase získali vyslanci 'kontinentu Británie', jmenovitě Marilyn Okorová - 2:02.03, s odstupem vteřinu a půl na nejbližší pronásledovatelku, a Richard Hill za 1:48.50, v těsném finiši, kde za ním ještě čtvrtý v pořadí zaostal o pouhé 3 desetiny.

Vítězství v tyči patřilo Francouzi Jerome Clavierovi za 570 cm, za ním se srovnal Rus Kučerjanu (560), o další místa se podělila čtveřice skokanů s 550. Krajan Claviera Khaled Belabbas zase zvítězil na trojce 7:43.86. Šedesátku s překážkami zvládla jako jediná pod 8 vteřin Kanaďanka Priscilla Lopesová - 7.91.