Stýplař Holuša osmý na světě v nejlepším výkonu ČR

Mezi dvanáct nejlepších stýplařů světa kategorie do 17 let se na MS v Maroku propracoval jediný Evropan, český reprezentant Jakub Holuša.
Finále na 2000 m překážek uzavřelo dnešní program soutěží a stadion v Marakeši viděl strhující souboj za účasti dvou domácích reprezentantů. Maročtí favorité však v nejrychlejším závodě všech dob skončili bez medaile. Na mezičase v polovině závodu naměřili vedoucímu Keňanovi Bislukemu Kipkorirovi Kiplagatovi neuvěřitelné 2:39.04 minuty. Kiplagat o prvenství nakonec přišel a doběhl na bronzové pozici za 5:24.87. O 18 setin rychlejší byl jeho krajan Abel Kiprob Mutai.

Zlatá medaile putuje do Bahrajnu zásluhou Tareqa Mubaraka Tahera. Teprve patnáctiletý závodník vyhrál v nejlepším světovém výkonu všech dob kategorie do 17 let 5:23.95. Bahrajnský reprezentant se pasoval do role hlavního favorita už v semifinále, kde dosáhl také nejrychlejšího času (5:32.62).

Jakub Holuša si postup mezi světovou elitu zajistil osobním rekordem 5:46.13, kterým dosáhl osmého nejlepšího času v semifinálových bězích a druhého místa v historických tabulkách České republiky. Dnešním fantastickým výkonem své maximum znovu vylepšil a časem 5:43.39 vymazal z rekordní listiny Rostislava Ševců. Z výkonu kroměřížského stýplaře z roku 1982 Holuša ubral více než 2 vteřiny.

Dramatický souboj o konečné osmé místo svedl běžec Sokolu Opava s domácím Nabilem Ouhadim, jehož finiš odrazil a porazil ho o necelé tři desetiny. Podle oficiálního zápisu Mezinárodní atletické asociace IAAF si ve finálovém závodě prvních devět borců vytvořilo osobní rekordy.

Výsledky finále MS na 2000 m př.:
1. Taher (Bahrajn) 5:23.95, 2. A. K. Mutai 5:24.69, 3. B. K. Kiplagat (oba Keňa) 5:24.87, 4. Aït Bahmad (Mar.) 5:26.52, 5. Tariku (Et.) 5:29.51, 6.  Yahya (Súdán) 5:40.26, 7. Kikuchi (Jap.) 5:42.13, 8. Holuša 5:43.39, 9. Ouhadi (Mar.) 5:43.67, 10. Ali Thamer (Katar) 5:49.77, 11. Baouadi (Alž.) 6:08.01