přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Stuttgart se loučí se Světovým finále i atletikou

Atletická elita se sjíždí do německé metropole na tradiční završení sezony naposledy. Příští rok atletický stánek spolkne fotbal.

Podle předpovědi počasí bude o víkendu skrápět stuttgartskou Mercedes-Benz arénu vytrvalý déšť a rtuť teploměru čeká oproti posledním dnům strmý pád. Chmurné počasí jako by chtělo podtrhnout atmosféru zániku, která se chtě nechtě s letošním ročníkem Světového atletického finále pojí. Nejde o akci jako takovou, labutí píseň bude o víkendu zpívat „jen“ stadion, který ji poslední tři roky hostil. Přesněji řečeno – atletika na něm.


Atletická dráha zmizí...

Nedlouho po finále vystřídá atletické špičky těžká technika, která rozcupuje světle zelenou osmidráhu a během dvou let přemění stadion na ryze fotbalovou arénu.  Stane se tak po 75 letech společné symbiózy s atletikou, která přežila několik předchozích rekonstrukcí. Po jedné takové hostil v roce 1993 Daimlerův stadion světový šampionát. Pro Stuttgart a okolí to byla pochopitelně velká událost. „Seděl jsem jako devítiletý  mezi diváky a viděl Sergeje Bubku, jak skočil šest metrů,“ vzpomínal na dnešní tiskové konferenci jeden z nejlepších německých tyčkařů současnosti Alexander Straub.


...nic s tím nenadělá ani Straub...

Další vrcholy přišly v posledních letech, kdy se zde koná Světové finále. Tím však éra končí, minimálně dočasně zmizí Stuttgart z letní mapy velké atletiky. Nic s tím nenadělaly ani petice za záchranu dráhy či protesty místních. „Nikdo tady to nechápe. Je to něco jako skandál,“ líčil Straub, který má ve Stuttgartu byt a trénuje na nedalekém stadionku, jenž bude pro Finále sloužit jako rozcvičovací. Na velkém stadionu však dosud nikdy nezávodil. „V roce 2001 se zde konal republikový šampionát, ale to jsem byl ještě moc mladý. A na předchozí dva ročníky Světového finále jsem se neprobojoval, koukal jsem se pouze z tribuny. Letos mi to konečně vyšlo. Takže to bude moje premiéra tady a bohužel i derniéra,“ smutnil tyčkař s osobním rekordem 581, kterého z jeho rodného Überkingeru přijede na závody podpořit celý autobus. „Budou tam moji příbuzní i kamarádi z koleje. Chystají se sem kvůli mně, ale také proto, že je to poslední příležitost užít si tenhle stadion,“  dodal.


...ani četné petice.
(foto na straně a další snímky z tiskové konference www.graf.cz)


Proč bylo přes široký odpor vyhověno plánům fotbalistů z VFB Stuttgart, kteří chtěli mít stadion pouze pro sebe, naznačil primátor města Wolfgang Schuster: „Fotbal je fenomén, se kterým se v Německu nemůže srovnávat žádné jiné sportovní odvětví. Každoročně přináší do městské pokladny 3,5 milionu Eur, které můžeme použít na jiné věci. Teď z toho třeba stavíme víceúčelovou halu pro míčové hry.“
Dostat by se snad mělo také na atletiku. „Chystáme se postavit stadion nový, kde by byla osmidráha a perspektivně by se zde mohly konat velké závody. Neradi bychom, aby spolupráce s IAAF, kterou se nám podařilo dlouhodobě budovat, zcela skončila,“ prohlásil Schuster.

V mezidobí se atletičtí příznivci ze Stuttgartu a okolí musí obejít bez letních vrcholů a čekat na zimu, kdy se zde koná jeden z nejlepších halových mítinků světa – Sparkassen Cup. „Na ten se po Finále soustředí naše veškerá pozornost,“ vyhlásil Andreas Kroll, který ve Stuttgartu vede tým organizátorů.

Na rozlučku s Finále i stadionem je i přes nepříznivou předpověď zatím prodáno 52 tisíc vstupenek. A další jistě ještě přibudou. Kdo by nechtěl vidět v akci takové hvězdy jako je Isinbajevová, Powell, Jonesová, Wariner, Holm (který navíc loučí kariéru), Richardsová...atd., atd. Zvláště, když je to naposledy.     

Předběžnou startovní listinu naleznete zde.

Adam Pražák

Vytisknout