Stromšík a Bakalár zaběhli tři časy lepší než český žákovský rekord

Vánoční hala v Praze na Strahově patří tradičně k loučení s atletickým rokem a žákovskou kategorií. K překonání rekordů toho využili mladí sprinteři na 60 metrů.

Atletický oddíl USK Praha uspořádal již 34. ročník Vánoční haly žactva, na niž si letos našlo cestu takřka 300 atletů z celé České republiky. Vrcholem sobotních závodů byl nejkratší sprint. V kategorii žáků zvítězil na trati 60 m Zdeněk Stromšík, když mu cílová kamera naměřila čas 6.93 s. Tím Stromšík překonal o desetinu dosavadní halové maximum Václava Zicha z téže akce před čtyřmi lety. (Zichovi patří i nejlepší venkovní čas 7.01.)

To bylo ale „jen“ vylepšení, neboť již v rozběhu závodník SKM Valašské Meziříčí jako první český žák pokořil o 3 setiny 7vteřinovou hranici (6.97). A aby to nebylo málo, tak ve finále doběhl druhý kladenský Marek Bakalár v čase 6.96, čímž toho dne zaznamenal třetí čas lepší českého rekordu. Mimořádná byla i nejkratší trať žákyň s vítěznou Janou Janoušovou z Kladna (7.78), vítězkou i na 150 m a dalšími závodnicemi, které si vytvořily osobní rekordy a zaběhly čas pod 8 s.

Kvalitní byly i ostatní disciplíny. Novopečený český rekordman Zdeněk Stromšík zaběhl na 300 m vynikající čas 36.79. V tyči žáků dosáhl výkonu 380 cm vítěz Jakub Kubíček z USK Praha, v dálce Matyáš Vrtiška z Vlašimi dokázal skočit do dálky 635 cm a koule chodovského Tomáše Skály doletěla do vzdálenosti 16.62 m. U žákyň lze vyzdvihnout 300 m kolínské Martiny Kolářové – 41.30, osmistovku Moniky Hrachovcové 2:20.74 ze SK ZŠ Jeseniova a vrh koulí Moniky Müllerové z Chomutova 11.64 m.

Vítězové jednotlivých disciplín obdrželi zajímavé ceny – sportovní oblečení a kalendář Lucie Škrobákové na rok 2010 (podrobnosti o kalendáři zde). Také závodníci na druhém a třetím místě mají o sportovní oblečení postaráno. Za nejlepší výkon Vánoční haly žactva byli odměněni Jana Janoušová  a Zdeněk Stromšík, když oba získali dvě vítězství, k čemuž jim popřála po celý den ceny předávající členka USK Praha, česká rekordmanka v běhu na 60 a 100 m překážek, stříbrná medailistka z HME v Turíně Lucie Škrobáková. Česká atletika může i do dalších let vzhlížet s optimismem.