přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Střídání stráží, krosové tituly pro Kreisingera a Bařinovou

V bezprostřední blízkosti jaderné elektrárny Temelín se při MČR v přespolním běhu nedařilo obhájcům. Kocourek, Sekanová ani mezi mílaři Mikulenka své loňské triumfy nezopakovali.

Mezi muži vytrvalci se závod vyvíjel na medailových pozicích poměrně jednoznačně. O všech cenných kovech pro AK Kroměříž se rozhodlo během druhého a třetího velkého okruhu (stejně jako ženy a junioři běželi nejprve jeden malý), kdy postupně navyšoval Jan Kreisinger náskok před šampionem z posledních třech ročníků Milanem Kocourkem. "Dneska to bylo docela v pohodě, ani jsem moc nezrychloval, spíš si držel svoje tempo. Mně pomohl hodně ten kopec, a také tvrdý podklad na těch cestičkách, tam jsem se cítil silný, naopak ztrácel jsem při sebězích," povídal nový mistr, jehož trenér a velezkušený Róbert Štefko si doběhl pohodlně pro bronz.


Jan Kreisinger

"Čekal jsem, že se Milan Kocourek ještě kousne, protože je to velký bojovník. Hlavně v tom třetím kole, kdy jsem neměl takový náskok. Obával jsem se, ale tak do toho posledního kola. Je to pro mě pěkné zakončení sezony mimo dráhu, ještě za týden mě čeká půlmaraton v Berlíně," říkal Kreisinger, který se v létě vrátí především na dráhu a někde vzadu má v hlavě limit na desítku pro mistrovství Evropy. "To by byl takový sen, dostat se tam," uzavřel s úsměvem. "Dnes jsem na to neměl a terén vyhovoval spíš Honzovi. Já bych potřeboval, abychom se brodili po kotníky v bahně," řekl k závodu poražený Kocourek sportovně a s nadhledem.

Čtvrté místo pak bral vracející se domažlický Pavel Faschingbauer, páté vrchař pražské Slavie Jan Havlíček. Šestý Lukáš Kourek z Nové Města na Moravě získal zlato mezi dvaadvacetiletými, stříbro hned za ním doběhnuvší Jakub Bajza, bronz pak připadl dalšímu loňskému junioru Jiřímu Homoláčovi (11. absolutně).

Velmi pěkný závod byl k vidění v kategorii žen a bylo to především zásluhou orientační běžkyně Kamily Gregorové, která vzala otěže závodu po prvním malém okruhu, a pak postupně sestřásala jednu soupeřku za druhou. Nakonec zůstala v kontaktu pouze loňská juniorka a pozdější šampionka Martina Bařinová. "S Kamilou jsme se potkaly na halové republice, ale přeci jen jsem čekala soupeřky spíše od dráhařek. Jenže jsme se všechny bály náročné trati, i když to nakonec nebylo tak strašidelné, jak to vypadalo na pohled," povídala v cíli svěřenkyně Petry Ivanové. "Chtěla jsem běžet opatrněji, ale trenérka mě povzbuzovala, ať se držím vpředu, takže to bylo tak něco mezi."


Martina Bařinová, v pozadí Kamila Gregorová

To potvrzuje skutečnost. Během druhého většího kola Bařinová (celkově třetího) smázla menší ztrátu a do posledního kola vbíhala už zase s 20metrovým náskokem. Ten sice ještě trochu navýšila, a ačkoli v závěru přeci jen malinko ztratila, titul už si vzít nenechala. "I když vím, že bych to neměla dělat, musím se prostě otočit," usmívala se studentka české a španělské filologie, která venkovní přípravu nevidí moc růžově. "Moc soustředění nestihnu, školu si nemůžu dovolit vynechat. Na extralize budu běhat pětku, stýpl, mimo to by trenérka chtěla, abych se zrychlila na patnáctce," naznačila Bařinová plány na léto.

Překvapení závodu, matka dvou dětí Gregorová, si doběhla pro zasloužené stříbro, na třetím místě se od poloviny tratě pohybovala halová šampionka z trojky Květa Pecková a cíl také protnula na této pozici. Nedaleko za ní finišovala týnišťská vrchařka Táňa Metelková a duo z USK Praha Marcela Lustigová a Eva Vailová.

Závod nevyšel obhájkyni titulu Lucii Sekanové ze Sokola České Budějovice, pro kterou může být na sedmém místě malou útěchou stříbrná medaile mezi běžkyněmi do 22 let za Bařinovou. Bronz patří v této kategorii písecké Valerii Eningerové, v absolutním pořadí jedenácté.

Mílařský titul neobhájil Mikulenka, dnes byl nad jeho síly předloňský šampion Tomáš Bednář. "Rozhodl nástup při výběhu do kopce v druhém kole. Těžko říct, jestli mi tahle trať sedí, každý závod je jiný. Hlavně jsem se bál toho seběhu, kde je strom, a abych si neudělal nějaký výron. Ta medaile je bonus," uvedl po doběhu svěřenec Vladimíra Černého k členité trati, na které se střídá tvrdší podklad na parkových cestách s blátem v travnatých částech. "Zvolil jsem dvanáctky hřebíky, je pravda, že tady v cílové rovince, jak je položený tartan na asfaltu, to bylo nepříjemné, ale zase to lépe šlo v místech, kde to bylo měkčí," dodal vítěz z Vítkovic. Frýdecko-místecký Peter Mikulenka nezůstal bez medaile, doběhl s třívteřinovou ztrátou za Bednářem, za ním si pak se stejným odstupem sáhl na bronz Kamil Krunka z Nového Města nad Metují. Čtvrtý skončil Petr Vitner, pátý Michal Šneberger, šestý další navrátilec po zranění Václav Janoušek.

Mezi juniorkami se poměrně jednoznačně prosadila loni stříbrná dorostenka a dcera někdejšího reprezentanta Zdeňka, Diana Mezuliáníková v barvách Škody Plzeň. V šestivteřinových intervalech protnuly už "jen" pomyslnou cílovou pásku Kristiina Mäkiová z pardubické Hvězdy a kladenská Adéla Hofmannová.
Dramatický boj svedli o medaile junioři, snad kromě zlaté, která byla jasná prakticky před průběhem posledního z třech velkých kol. Získal ji nakonec s téměr půlminutovým náskokem loňský dorostenecký šampion Tomáš Jaša z Baníku Stříbro. Výtečným závěrem se na druhou pozici vyšvihl Vlastimil Šroubek, další syn výborného běžce, hned v závěsu za ním úspěšně obhájil bronz z Kdyně Ondřej Doležel.

Z trojice dorostenek, které se od zbytku pole oddělily po prvním menším kole, se po nástup zhruba tři sta metrů před cílem prosadila havlíčkobrodská Lada Nováková. O 12 sekund, resp. 16 zpět si pro zbylé medaile doběhly Helena Tlustá a Eliška Mikolášová.
Pětice dorostenců vbíhala do druhé poloviny závodu před ostatními. V závěrečné čtvrtině už se držela pouze medailová trojice, z níž měl nakonec nejvíce sil Martin Chlada z Mílařů Domažlice. Tři vteřiny za ním protnul před Josefem Havlíčkem cíl Radek Karnufek, přestože ho v průběhu druhého kola postihl pád.

Způsobem start cíl a s pohodlným třináctivteřinovým odstupem si pro zlato mezi žákyněmi doběhla hodonínská Tereza Korvasová. Ve vyrovnanějším souboji o stříbro uspěla Kateřina Čermáková před Simonou Couralovou. Podobným stylem a s ještě luxusnějším předstihem (17 s) dorazil před soupeři Jakub Zemaník. Frýdecko-místecký talent před dvěma týdny pobral na halovém mistrovství double na patnáctistovce a trojce, kde navíc přidal i rekord MČR. Úspěch Hodonína a bratrů Sasínek podtrhl starší Filip, jenž o pět vteřin předčil Adama Zenkla.

Mezi jejich mladšími kolegy si pro tituly doběhla drobounká Carmen Idris Beshirová ze Zdic, která rozhodla v závěrečném stoupání, a Patrik Sasínek z Hodonína, jenž navyšoval svůj náskok od startu do cíle až na konečných 11 vteřin.

Medailisté MČR v krosu 2010 (Temelín):
Muži (10000 m) – 1. Jan Kreisinger 31:23, 2. Milan Kocourek 31:46, 3. Róbert Štefko (všichni Kroměříž) 32:02
z toho kategorie do 22 let – 1. Lukáš Kourek (NM na Moravě) 32:59, 2. Jakub Bajza (Kroměříž) 33:20, 3. Jiří Homoláč (Univerzita Brno) 33:42
Ženy (6300 m) – 1. Martina Bařinová (Přerov) 22:53, 2. Kamila Gregorová (Kladno) 22:59, 3. Květa Pecková (Škoda Plzeň) 23:17
z toho kategorie do 22 let – 1. Martina Bařinová (Přerov) 22:53, 2. Lucie Sekanová (Sokol Č. Budějovice) 23:52, 3. Valerie Eningerová (Písek)
Muži mílaři (3700 m) – 1. Tomáš Bednář (Vítkovice) 11:14, 2. Peter Mikulenka (Frýdek-Místek) 11:17, 3. Kamil Krunka (NM nad Metují) 11:20
Junioři (6300 m)
– 1. Tomáš Jaša (Stříbro) 20:49, 2. Vlastimil Šroubek (Marathon Plzeň) 21:17, 3. Ondřej Doležel (Šternberk) 21:18
Juniorky (3700 m) – 1. Diana Mezuliáníková (Škoda Plzeň) 13:39, 2. Kristiina Mäkiová (Hvězda Pardubice) 13:45, 3. Adéla Hofmannová (Kladno) 13:61
Dorostenky (2600 m) – 1. Lada Nováková (Havlíčkův Brod) 9:47, 2. Helena Tlustá (NM na Moravě) 9:59, 3. Eliška Mikolášová (Poruba) 10:03
Dorostenci (3700 m) – 1. Martin Chlada (Mílaři Domažlice) 11:53, 2. Radek Karnufek (Vítkovice) 11:56, 3. Josef Havlíček (Sokol Č. Budějovice) 12:00
Starší žákyně (1850 m) – 1. Tereza Korvasová (Hodonín) 6:36, 2. Kateřina Čermáková (Turnov) 6:49, 3. Simona Couralová (NM na Moravě) 6:52
Starší žáci (2600 m) – 1. Jakub Zemaník (Frýdek-Místek) 8:28, 2. Filip Sasínek (Hodonín) 8:45, 3. Adam Zenkl (Vysoké Mýto) 8:50
Mladší žákyně (1500 m) – 1. Carmen Idris Beshirová (Zdice) 5:25, 2. Michaela Stránská (Č. Třebová) 5:34, 3. Natálie Kolajová (Kolajová) 5:37
Mladší žáci (1850 m) – 1. Patrik Sasínek (Hodonín) 6:26, 2. Štěpán Němeček (Sokol Plzeň-Petřín) 6:37, 3. David Činčila (Chotěboř) 6:43

Kompletní výsledky naleznete zde.
Průběhy jednotlivými koly všech kategorií jsou ke stažení zde.

 

Michal Procházka

Vytisknout