Stříbrná premiéra mixu na ME v krosu

neděle 10. prosince 2017
Fantazie! Štafeta ve složení Vrzalová, Sasínek, Mäki, Holuša hned při premiéře disciplíny na ME v Šamoríně vybojovala stříbro, čímž získala první krosovou medaili pro Českou republiku. Dospělákům v individuálních závodech se nedařilo, Homoláč i Sekanová skončili v poli poražených.

23. mistrovství Evropy v přespolním běhu ovládla Velká Británie, a to jak medailově, kde k pěti zlatům (z 13 možných) přidali její reprezentanti čtyři bronzy, tak i v hodnocení za umístění do osmičky, v němž nasbírali 83 bodů. Co do cenných kovů jim nejlépe sekundovalo Turecko s bilancí 3-1-3, za nimi následovala Francie s 2-2-1, Španělsko (1-2-1) a Německo (1-2-1). Na body pak byla druhá Francie (71), třetí Španělsko (59) až za ním Turecko (56) a pětici velmocí uzavírá znovu Německo. Česko se díky úspěchu štafety zařadilo mezi tucet zemí s cenným kovem a také na 14. místo tabulce za bodovaná umístění. Nejlepšího individuálního výsledku dosáhl Jakub Zemaník, osmnáctý v kategorii do 22 let.

SMÍŠENÁ ŠTAFETA 6,28 km / Skvěle závod rozběhla Simona Vrzalová, udržela tempo vedoucí Britky a v závěru jí i španělské soupeřce utekla. Pásku od ní převzal Filip Sasínek, na nějž se oba hlavní rivalové brzy dotáhli, Filip s nimi držel krok a nakonec mu jen trochu poutekl Brit. Kristiina Mäki přebírala s malou ztrátou, která se ale v závěru zvětšila a spíš se ještě dotáhla třetí Španělka. Finišman Jakub Holuša se podle přísloví lepší vrabec v hrsti nevybláznil ve stíhání Brita a v závěru prokázal svoje zrychlení a Španěla udolal.

Jak viděli svoje úseky? "Snažila jsem se držet čelo, což se mi myslím podařilo," říkala Simona. "Myslím, že to byl plán nás všech, abychom pak předávali Kubovi z co nejlepší pozice a mohl tak předvést, co umí," doplnil ji Filip. "I já se snažila udržet čelo, jen mi tedy byla hrozná zima, tak se mi i "hrozně" běželo," komentovala Kristiina. "Bohužel Brit utekl, takže jsem raději zvolil taktiku "na jistotu" stříbrné medaile. Stíhat ho v tomto počasí, kdy je zima a fouká, by se nemuselo vyplatit. Tak jsem nechal Španěla tahat a v poslední rovince mu nastoupil. Myslím, že všichni běželi skvěle, stříbro je velký úspěch a jsme moc rádi," shrnul Jakub.

MUŽI 10,18 km / Smůla potkala Jiřího Homoláče pár desítek metrů po výstřelu, spadl před ním italský soupeř a náš reprezentant se poroučel k zemi také. „Měl jsem docela slušnou pozici po startu,“ litoval ztráty hned v úvodu. „Než jsem se vzpamatoval, ten vlak mi ujel a už bylo prakticky nemožné dostat se aspoň trochu do závodu. Výsledek je samozřejmě špatný, ale rozhodně jsem to nechtěl vzdát a bojoval jsem, co to šlo,“ říkal Homoláč, jenž uzavíral sedmou desítku pořadí, dvě a tři čtvrtě minuty od nejlepších.

Zranění v průběhu závodu nedovolilo dokončit jednomu ze spolufavoritů Britu Griffithsovi, alespoň částečně jej zastoupil krajan Andrew Butchart. Ani on nestačil na dvojici nejlepších, nakonec stříbrného Adela Mechaala a zlatého Kaana Kigena Özbilena. Keňský rodák v tureckých barvách měl nedostižný závěr a nakonec naběhl na Mechaala devět, na Butcharta dokonce patnáct vteřin. Tři pozice rozhodly o týmovém zlatu, lepší o ně byli v součtu turečtí běžci před Španěly, už s větším odstupem brali bronz Britové.

ŽENY 8,23 km / Lucie Sekanová se ve svižném závodě hlavní kategorie žen neprosadila, od začátku se pohybovala v zadních pozicích, a také doběhla jako 64. ze 77 na startu. „Jak jsem tušila, bylo to na mě dost rychlé, jsem spíš na začátku přípravného období. A mně by určitě více seděla trať s kopečky. A také mě v posledních závodech trápilo píchání v boku. S výsledkem samozřejmě spokojená nejsem,“ hodnotila Sekanová.

Suverénní výkon podala obhájkyně titulu Yasemin Canová z Turecka, která i nejlepším ze zbytku pole nadělila čtvrt minuty, výsledný čas vmáčkla pod 27 minut – 26:48. Vyrovnaný duel o druhé místo vyzněl pro Meraf Bahtaovou ze Švédska, bronz zůstal Norce Karoline Bjerkeli Grovdalové. Ze čtyřčlenné skupinky do 20 vteřin zpět byla nejlepší Rumunka Barcaová, která svůj tým dovedla ke stříbru za zlatými Britkami, bronz braly Turkyně. Za individuálně čtvrtou Barcaovou těsně následovaly Němka Burkardová, Britka Taylorová a Švýcarka Schlumpfová.

Michal Procházka, foto: Aleš Gräf