Stříbrná česká radost na Madeiře

sobota 4. července 2015
Prosluněná portugalská Madeira hostila mistrovství Evropy v běhu do vrchu a to i za účasti našich atletů, kteří na kopcích portugalského ostrova zanechali velmi dobrý dojem, zejména díky stříbrům Michaely Stránské, individuálně a také ve spolupráci s kolegyněmi z juniorského týmu.

Byla to právě první disciplína celého programu, která přinesla českým barvám největší radost v podobě stříbra, které vybojovala Michaela Stránská, která časem 22:10 zaostala za vítěznou Němkou Sarah Kistnerovou (21:26) o 44 sekund. Bronzovou medaili pro sebe získala Francouzka Elsa Racasanová. Jen těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě zůstala další česká reprezentantka Tereza Korvasová. Pro 16. místo si doběhla Carmen Idris Beshirová a 24. skončila Pavlína Poláčková. Že si naše juniorky vedly nadmíru dobře, ukázala i soutěž týmů, kde dívky obsadily skvělé druhé místo za Němkami a před Turkyněmi.

V soutěži juniorů nejrychleji vyběhl trať Nor Stian Aarvik následovaný dvojicí Turků. Stříbro získal Abdullah Yorulmaz a bronz Mustafa Göksel. Nejrychlejší z českých juniorů byl Sebastián Vošvrda na devátém místě. Jáchym Kovář proběhl cílem na devatenáctém místě. Další dva naši běžci se umístili ve třetí desítce. Adam Gaura třiadvacátý a Pavel Hladík na dvacáté šesté příčce. V soutěži družstev skončili naši junioři šestí. Zvítězili mladíci z Turecka.

I v soutěži žen jsme se dočkali velmi solidního umístění naší závodnice. Zkušená Pavla Schorná-Matyášová doběhla na sedmém místě. Závod jasně opanovala Rakušanka Andrea Mayrová, která za sebou nechala stříbrnou Norku Eli Anne Dvergsdalovou o téměř dvě a půl minuty. Bronz získala pro Velkou Británii Emma Claytonová. Z ostatních českých reprezentantek se vešla mezi první třicítku ještě Taťána Metelková (24.). Dagmar Rychnovská vystoupala do cíle na čtyřicátém prvním místě a hned o místo za ní zůstala Adéla Stránská. Ženy skončily stejně jako junioři šesté v soutěži družstev. Vyhrály Britky, které měly v první desítce hned tři závodnice.

Závěr celého programu pak obstaral závod mužů. Na trati dlouhé 11 850 metrů se z titulu evropského šampiona radoval Nor Johan Bugge. Pro stříbro finišoval Švýcar David Schneider a bronz putuje do Itálie zásluhou Alexe Baldacciniho. Z českých běžců se nejlépe vedlo dle očekávání Robertu Krupičkovi, který dosáhl na první desítku, když doběhl devátý. Jan Janů skončil dvacátý šestý. V druhé polovině startovního pole pak byli klasifikováni Vít Pavlišta (38.) a Lukáš Kučera (47.). Týmový závod ovládli Italové. Naši muži vybojovali páté místo.

Česká reprezentace tak bude z Madeiry odjíždět se solidní bilancí dvou stříbrných medailí a celkem pěti individuálních umístění v první desítce.