Středoškolský vrchol proběhl za účasti mistryně světa

středa 23. listopadu 2011
Finále CORNY Středoškolského atletického poháru (SŠAP) hostila podruhé za sebou jihomoravská Břeclav. Nejcennější poháry si odvážejí dívky Slezského gymnázia Opava a chlapci Gymnázia Jihlava.

Chladné a mlhavé počasí, ale výborná atmosféra. Tak by se dalo charakterizovat republikové finále CORNY SŠAP, soutěže družstev středních škol, která dnes vyvrcholila v Břeclavi.

Pohár pro vítězky po roce obhájily studentky Slezského gymnázia Opava bodovým součtem 8931. Letos jim k titulu stačilo o tři sta bodů méně, přesto vyhrály s bezpečným náskokem před domácím Gymnáziem Břeclav (8571), i ony byly loni druhé. O třetí místo byl boj mnohem vyrovnanější, nejlépe z něj vyšly studentky Gymnázia Postupická z Prahy 4 (8249), ještě šesté ztratily na bronzovou příčku jen 73 bodů.

Nejvíce bodů mezi chlapci nasbíralo Gymnázium Jihlava - celkem 9935, což je absolutní rekord  SŠAP. Jihlavští do finále postoupili z třetího místa, jejich výkon v krajském kole však tehdy negativně ovlivnilo nepříjemné počasí. V Břeclavi poměrně jednoznačně zvítězili, druzí se umístili stejně jako loni studenti Moravského reálného gymnázia Olomouc (9824). Těsně za olomouckými skončili loňští vítězové ze SŠ Polytechniké, Jílová Brno (9800). O kvalitě prvních třech míst svědčí i to, že atleti z Brno získali více bodů jak loni, přesto nezvítězili. I výkon čtvrtého by loni stačil na druhé místo.

Na jižní Moravu se přijela (nejen) podívat i mistryně světa Barbora Špotáková. Aktuálně nejlepší oštěpařka světa je od loňska patronkou Corny SŠAP. Letos kromě obvyklé autogramiády předvedla i dva charitativní charitativní hody - za každý metr tisíc korun (počítal se lepší z hodů). Hned na první pokus - jak je zvyklá v závodě - doplachtil oštěp z její ruky na značku 57,57 metru. To je vynikající výkon vzhledem k tomu, že již ukončila úspěšnou sezónu a v Břeclavi bylo chladno. Druhý přešlápla, dopadl kousek před značku 55 metrů. Výtěžek 57 570 korun obdrží místní Denní centrum Utilis starající se zejména o začlenění hendikepovaných do pracovního procesu. Barbora Špotáková také předávala v kině Koruna poháry prvním třem týmům v obou kategoriích.

Diváci viděli ve finále  závodit juniorského mistra Evropy na 3000 m steeplechase Jakuba Holušu. V Břeclavi si student Slezského gymnázia Opava nejprve ozkoušel svou rychlost, na 400 m doběhl na druhém místě v solidním čase 49.57 za dalším reprezentantem Petrem Vaňkem (49.09). Na patnáctistovce, tedy trati, které se podle svých slov chce Holuša v budoucnu naplno věnovat, nenašel přemožitele, zvítězil za 4:03.44. Vaněk ještě slušně bodoval v dálce, se 657 cm byl druhý. Cílová kamera rozhodla o vítězství na půlce dívek, jak první Holušová, tak druhá Bařinová zaběhly shodný čas a tedy i stejný bodový zisk pro své školy. Před vítězem, domácím Hermanem (10.96) se musel na stovce sklonit Václav Zich (11.26), 6. z dorosteneckého MS v Ostravě. Vynikající úroveň měla výška chlapců, tři skokani překonali 2 metry, vítězství bral Ondřej Stolín za 205 cm.