přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. července 2009, 09:56

Středeční účet univerziády: čtyři atleti do finále

Druhým dnem pokračovala atletika na univerziádě. Tyčkařka Ptáčníková a kladivářka Ledvinová snadno postoupily do finále, čtvrtkař Szetei a půlkařka Mráčková se do něj úspěšně probili.

Večerními běžeckými semifinále se středa proměnila ve velmi úspěšný den. Petr Szetei po zmatcích od pořadatelů v rozběhu tentokrát do své čtvrtky dal všechno a vznikl z toho nejen nový osobní rekord 46.58, ale i postup mezi nejlepší osmičku. "Vůbec jsem postup nečekal. Snažil jsem se to rozběhnout rychle a do třístovky jsem se držel s pozdějším vítězem. Posledních padesát metrů jsem hrozně vyhnil, skončil třetí, ale nakonec to vyšlo," uvedl po závodě Szetei. Znovu tedy nepostoupil z přímé postupové dvojice, ovšem mezi poraženými byl jeho čas nejrychlejší a celkově jej tak zařadil na páté místo, jen 18 setin za pomyslnou medaili. Finále čeká svěřence Petra Konopa ve čtvrtek ve 20:20 hodin, i teď zůstává skromný. "Nechci být hlavně poslední. Dám do toho ale všechno," dušuje se.

Veronika Mráčková pronikla do bojů o medaile rovněž až na čas a nutno přiznat s notnou dávkou štěstí. Svěřenkyně Miroslava Semeráda skončila ve svém běhu čtvrtá za 2:04.87 a před svou litevskou soupeřku se dostala o 7 setin. Postupuje tak z osmého místa, ovšem na půlce hraje velkou roli také taktika, a tak jsou šance ve finále (čtvrtek 20:40) i vzhledem k vyrovnanosti soupeřek velmi otevřené.

Jediný skok stačil Jiřině Ptáčníkové, aby se kvalifikovala do pátečního finále. Tyčkařky měly vzhledem ke svému počtu nastavenu velmi mírnou postupovou výšku 410 a svěřenkyně trenérů Gorožkova a Ptáčníka s ní neměla napoprvé problém. Na dvanáctku nakonec stačily i rovné 4 metry.

Podobně suverénně si počínala také Lenka Ledvinová, která hned prvním hodem 64.33 přehodila potřebnou 63metrovou hranici. Z první 9členné skupiny ji nepřekonala pouze jediná závodnice.

Stýplaři se do finále nepodívají. Petera Mikulenku na start vůbec nepustila zvýšená teplota, Marcela Lustigová si vytáhla černého petra v podobě prvního nepostupového třináctého místa. Ve svém běhu skončila osmá za 10:19.04, z pomalejšího druhého ji však předstihlo pět soupeřek a na finále nakonec chybělo 2.28 s. Lustigová tak nezopakuje deváté místo z před dvou let v Bangkoku.

Rozdělovaly se také šest sad medailí. V kladivu se prosadil Bělorus Juri Šajunov s 76.92 m, stříbro bral Kanaďan Steace (o dva metry zpět), bronz Ukrajinec Sokirski. V dálce udělala radost domácímu publiku Ivana Spanovičová, jež se zvítězila jasně za 664 cm, o další medaile se mezi sebou těsně podělily Ruska Krjačkovová (647) a Kanaďanka Abdulaiová (644). Diskařky musely na mediali přehodit 60 metrů, nejvíce se za tuto hranici dostala Australanka Dani Samuelsová (62.48), s 2m odstupem skončily Polka Glancová a Ukrajinka Karsaková. Sprinterské tituly ze stovky putují do neobvyklých destinací. Prosadili se totiž Litevka Lina Grincikaiteová (11.31) a honduraský Rolando Palacio Cruz (10.30). Další medaile získaly mezi ženami se značným odstupem (2 desetiny) Japonka Takahašiová a Portugalka Tavaresová, naopak mezi muži zůstal Egypťan Ibrahim o 0.01 Japonec Eriguči o 0.03 za vítězem. Menší rozdíl než ženy na stovce měli mezi sebou medailisté desítky. Nejzářivější kov vybojoval jihoafrický Sibabalwe Mzazi za 28:21.44, stříbro bral Francouz Mayaud (+0.06), bronz další vytrvalec z JAR Mdedelwa (+0.08), který odtáhl dobrou polovinu závodu.

Výsledky ze středy jsou zde.

Michal Procházka

Vytisknout