přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. července 2008, 12:43

Strašák pro soupeřky: zlaté boty a dres

Oštěpařce Barboře Špotákové prospělo volno na Slapech, teď ji čeká nabírání síly v Bedřichově

Barbora Špotáková načala zlatou ofenzívu. V neděli v Aténách se oštěpařka představila ve zbrusu novém dresu z kolekce pro mistry světa ve zlaté barvě, teď už si chystá stejnobarevné nově upravené tretry. Ty poprvé předvede při olympijském závodě v Pekingu, z něhož by chtěla přivézt domů ještě jednu zlatou relikvii - tu nejcennější.
„Je moc fajn mít na každý závod něco nového. Přece jen je ten dres z unikátní série, člověk si řekne, že si ho musí zasloužit, když je jen pro mistry světa,“ ví Špotáková, jak zastrašit své konkurentky. Takový trikot od firmy Nike má jen 18 atletů světa.


Foto: J. Rein


Téměř samé jedničky
Seznam letošních výsledků Špotákové vypadá jak vysvědčení premianta. Samé jedničky, dvojka jen u domácí Zlaté tretry v Ostravě. Poslední přehlídka její síly proběhla v neděli v Aténách. Nebyl to přitom její tradiční první pokus, kterým zazářila. „Až do pátého hodu jsem se nemohla pořádně trefit, pak jsem zmobilizovala všechny síly. V rozhazování jsem přitom házela skoro nejméně ze všech,“ líčí oštěpařka.
Další pozitivní zjištění: loket, který cítila při mistrovství republiky v Táboře, zátěž přestál. „Při závodě držel, horší to bylo v pondělí. Proto musím dát hodně rehabilitaci, potřebuju zpevnit tělo a nabrat sílu,“ předsevzala si před čtvrtečním odjezdem na tréninkový kemp do Bedřichova.


Neriusové vyprávěla o sedmdesátce
Poslední předolympijský střet se světovou elitou absolvuje 26. 7. v Londýně. „Němky to ale půjdou také z plného tréninku, nepůjde z toho moc usuzovat směrem k olympiádě,“ tvrdí česká rekordmanka. Mistryně Evropy Steffi Neriusová navíc není úplně fit. „Říkala, že ji bolí achillovka, s níž nikdy neměla potíže,“ tlumočí Špotáková její slova.
Ještě víc se jí jistě přitížilo, když ji oštěpařka pražské Dukly líčila průběh mistrovství republiky. Tedy včetně jejího těsného „sedmdesátimetrového“ přešlapu z Tábora. „Letěla do Atén z Prahy, tak jsme se cestou bavily. Nevěděla o tom, ale já jí to sdělila,“ potutelně se usmívá česká oštěpařka. „Ale ona říkala, že jí to moc nepřekvapilo.“

Ptáček od Tří sester
Příprava na mítink přitom neodpovídala obvyklým standardům, Špotáková si dopřála jediný letní týden volna na Slapech. „Sice nebylo moc hezky, ale udělali jsme s přítelem Lukášem pár výletů na kole, připravili bojovku pro synovce a nakonec to završili koncertem Tří sester v Novém Kníně,“ popisuje.
Od své oblíbené kapely dostala i talisman, který ji bude provázet pekingskou olympiádou. „Takového ptáčka,“ líčí. Nezůstane asi jen u něj, Špotáková plánuje povolat do zbraně i osvědčeného lemura Krále Jelimana. „Už byl doma dost dlouho, olympiádu má slíbenou,“ usměje se. „Ale můj největší maskot bude přítel Lukáš,“ rychle dodá.

Michal Osoba (Právo)