přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

24. ledna 2009, 21:59

Straková zkoušela dva metry, Friedrichová je zdolala a Uchov přidal výkon roku

Druhý a závěrečný díl Moravské výškařské tour vyhráli Friedrichová a Uchov, který ovládl i celý seriál. Mezi ženami se z celkového prvenství radovala Iva Straková, která v Hustopečích skočila výborných 195 cm.

Pětadvacetiletá Němka Ariane Friedrichová potvrdila svou dvoumetrovou formu a přes laťku v této výši se přehoupla i v Hustopečích.  Aktuálně vedoucí žena letošních tabulek se pak pokoušela i o 203 cm, ale neuspěla. Přesto je po Jeleně Slesarenkové, která tio předvedla vloni při Brněnské laťce, teprve druhou ženou, jíž se povedlo magickou hranici na českém území zdolat.
 O totéž se pak pokoušela i Iva Straková, která si po dvou nezdarech na 198 cm nechala třetí skok právě na dvoumetrovou výšku. „Chtěla jsem si vyzkoušet pocit na dvou metrech. Těch 198 na třetí pokus by mi ke druhému místu nepomohlo. Věřím ale, že se budu v zimní sezoně ještě zlepšovat. Z dnešního závodu mám velmi dobré pocity,“ řekla již jistá účastnice HME v Turíně. V dnešním závodě skončila nakonec třetí, když ji v pořadí předstihla ještě Ruska Irina Gordějevová. Straková se však mohla radovat z celkového prvenství na Moravské výškařské tour, neboť vítězka z Třince Ukrajinka Sťopinová, s níž se Straková před třemi dny rozeskakovala o prvenství, v Hustopečích předvedla jen 188 cm. Další Češky Oldřiška Marešová a po zranění se vracející Barbora Laláková obsadily osmou a jedenáctou pozici, když skočily 184, resp. 180 cm.

Mezi muži potvrdil svou třineckou nadvládu Rus Ivan Uchov, který navíc přidal další centimetr k výkonu, s nímž vede světové tabulky. Po Hustopečích se soupeři musí měřit už s 234 cm. Zbylé „medaile“ se rozdávaly za 2.27 a rozebrali si je druhý Šustov z Ruska a další z českých nadějí pro Turín Jaroslav Bába. Nemnoho chybělo ke zdolání této výšky, jež je limitem pro HME, také Svatoslavu Tonovi. Tomáš Janků, který se v letošní halové sezoně loučí s kariérou, nepřešel přes 218 cm. "Loučení jsem si představoval zcela jinak. Naposledy jsem nepřekonal 218 cm možná jako dorostenec. Byl jsem ztuhlý, nedokážu si to vysvětlit," kroutil hlavou.


Hustopečské skákání: 
Muži:
1. Uchov (Rus.) 2.34, 2. Šustov (Rus.) 2.27, 3. Bába 2.27, 4.-5. Ton a Oni (Brit.) oba 2.23 ...14. Janků (ČR) 2.13.

Ženy:
1. Friedrichová (Něm.) 2.00, 2. Gordějevová (Rus.) 1.98, 3. Straková 1.95, ...8. Marešová 1.84, 11. Laláková (všechny ČR) 1.80

Vítězové Moravské výškařské tour:
Ženy: Iva Straková – 387 cm
Muži: Ivan Uchov – 467 cm

Adam Pražák

Vytisknout