přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. srpna 2005, 20:47

Straková skončila ve finále MS jedenáctá

První finále světového šampionátu v kariéře se výškařce Ivě Strakové nevydařilo podle představ.

Ze sobotní kvalifikace prošla česká reprezentantka vcelku v pohodě, když prvním pokusem zdolala 1.91 m. V dnešním finále ji zastavila laťka o dva centimetry níže. Výkonem 1.85 m napoprvé v soutěži porazila jen Ukrajinku Mychalčenkovou a obsadila konečnou jedenáctou pozici. V průběhu finále bylo ve výškařském sektoru mokro po celodenním dešti, pořadatelé museli rozběžiště vysušovat. „Mokro ani tolik nebylo, jen zezačátku mi to trochu klouzalo, pak už to bylo dobrý,“ popsala Straková. 

Zklamání z předčasného vyřazení české výškařce zpříjemnila americká soupeřka Howardová. „Ona je taková trhlá, celý závod jsme se dobře bavily,“ smála se ještě po soutěži Straková, „když shodí laťku, nic si z toho nedělá a směje se tomu. Po skončení finále si hned začala česat vlasy.“ Strakovou v největším finále kariéry poněkud zradily nervy: „Jak jsem byla nervózní, tak jsem byla taková zatažená, rozběh nebyl dobrej,“ litovala, „jsem zklamaná, ale na druhou stranu jsem ráda, že za to, jak jsem skákala v té kvalifikaci a že jsem se podívala do finále mistrovství světa.“

Excelentní návrat po zranění se podařil Kajse Bergquistové, mistryni Evropy a bronzové medailistce z posledního MS v Paříži. Sympatická Švédka už v kvalifikaci předváděla vynikající skoky, které ve finále potvrdila. Jako jediná překonala 1.96 i 1.98 prvním pokusem. Napodruhé se přenesla přes rovné 2 metry, když v soutěži zůstala pouze s Američankou Chaunte Howardovou. Jednadvacetiletá výškařka Švédku pořádně potrápila 2.00 totiž zdolala napotřetí a boj o zlato pokračoval nad laťkou 2.02 m.

Bergquistová potvrdila svou extratřídu, výšku překonala prvním pokusem. Howardová bojovala, ale svůj výkon uzavřela na dvou metrech a brala vynikající stříbro. Bergquistová tak po úspěchu sedmibojařky Klüftové pro švédskou výpravu získala druhé zlato na helsinském šampionátu. Jako jistá mistryně světa si osmadvacetiletá Bergquistová nechala nastavit 2.10 m a pokoušela se o světový rekord. Osmnáct let starý výkon Bulharky Kostadinovové sice odolal, ale Bergquistová ukázala tři nadějné pokusy. Velké věci družstvo tří korunek očekává také v nedělním finále ve výšce mužů, kdy nastoupí olympijský vítěz Stefan Holm.  
 
Výsledky finále výškařek:
1. Bergquistová (Švéd.) 2.02 – výkon roku, 2. Howardová (USA) 2.00, 3. Greenová (Švéd.) 1.96, 4. Čičerovová (Rus.) 1.96, 5. Palamarová (Ukr.) 1.93, 6. Hellebautová (Belg.) 1.93, 7. Sťopynová (Ukr.) 1.93, 8. Acuffová (USA) 1.89, 9.Györffyová (Maď.) 1.89, 10. Venevová (Bul.) 1.85, 11. Straková (ČR) 1.85, 12. Mychalčenková (Ukr.) 1.85

Tomáš Klement

Vytisknout