přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. března 2003, 15:25

Straková nezopakovala výkon z Bratislavy a skončila v kvalifikaci

Česká výškařka Iva Straková na halovém MS v Birminghamu skončila před branami finále.

V soutěži žen ve skoku vysokém byl stanoven limit zajišťující přímý postup do finále na 195 cm. Před dvěma týdny na mistrovství republiky v bratislavské hale Elán dvaadvacetiletá závodnice Olympu Praha překonala dokonce 196 cm. Tato výška, kterou Straková zdolala na první pokus, znamenala senzační pokoření osobního rekordu o pět centimetrů.Foto: Josef Čech

V Birminghamu se však už tolik nedařilo. Straková byla nasazena do papírově silnější, devítičlenné skupiny, kde startovaly tři výškařky, které v letošní sezoně překonaly 200 cm, Švédka Kajsa Bergquistová a Rusky Jelena Jelesinová a Anna Čičerovová. V předchozí skupině splnily limit 195 cm tři závodnice. Na ně pak navázalo dalších sedm výškařek ze skupiny B, ale Iva Straková mezi nimi bohužel nebyla. Česká reprezentantka překonala 190 cm, což na postup v tak silné konkurenci nestačilo. Stejnou výšku zdolala ve skupině B už pouze Maďarka Györffyová. „Moc jsem chtěla do finále postoupit,“ říká Straková, „po překonání 190 cm jsem ale znervózněla a pak už to byla křeč.“ Pro Strakovou je vystoupení v Birminghamu debutem na světovém šampionátu. Dosud startovala jen na loňském mistrovství Evropy v Mnichově, kde taktéž skončila v kvalifikaci.

“V noci jsem špatně spala,“ popisuje Straková své strasti před závodem. Ráno, když přemýšlela o průběhu kvalifikace, předpokládala, že k postupu do finále bude stačit i slabší výkon, než byl předepsaný limit. „Vůbec jsem netušila, že bude potřeba 195,“ podivovala se Straková nad vysokou úrovní soutěže. Finálový závod výškařek je na pořadu v neděli ve 14:30 SEČ. Souboj o zlatou medaili by měla svést obhájkyně titulu Švédka Bergquistová s oběma Ruskami a úřadující vicemistryní světa v hale Ukrajinkou Babakovovou. 

Tomáš Klement

Vytisknout