přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. ledna 2009, 19:41

Straková - další do turínské party

Výškařka Iva Straková skočila na Beskydské laťce v Třinci 192 cm, čímž splnila limit pro HME. První z mítinků Moravské výškařské tour vyhráli Ukrajinka Sťopinová a mezi muži výkonem sezony 2.33 Rus Uchov.

Straková v Třinci uspěla i přesto, že jí problémy s kolenem zabránily absolvovat technické tréninky v rozsahu, jaký potřebovala. „Teprve v rozcvičování jsem si poprvé v sezoně vyzkoušela skok z plného rozběhu,“ řekla finalistka loňské olympiády.

Přes „nevyskákanost“ začala svěřenkyně trenérů Kováře a Nejdla v soutěži velmi dobře a od 175 až po 189 cm plnila její zápis samá kolečka za zdařené pokusy. První problémy přišly až  na 192 cm, což je kriterium pro nadcházející HME v Turíně. „Bála jsem se přidat na posledních třech krocích a bylo to znát. Cítila jsem, že na to mám, ale technicky to opravdu ještě nebylo ono. Nebyla jsem schopná předvést tři stejné skoky za sebou,“ popsala.

I proto zaplněná hala v Třinci musela dvakrát zklamaně vydechnout poté, co se laťka po skocích Ivy poroučela k zemi. Napotřetí však už mohli diváci propuknout v jásot. A ikdyž to bylo v případě Strakové tento večer naposled, neboť na další výšce již neuspěla a také v rozeskakování o prvenství s Ukrajinkou Viktorií Sťopinou podlehla, mohla se první žena v české sestavě pro Turín usmívat. „Na první závody to nebylo špatné. Navíc jsem to po těch problémech nečekala. Jsem spokojená,“ hodnotila po závodech.

Za Sťopinou a Strakovou skončila v soutěži další z Ukrajinek Vita Palamarová, která skočila 189 cm. Barbora Laláková obsadila se 180 cm dělené osmé místo.  

Mužům vládli Rusové
Mezi výškaři vyhrál první z dvojice závodů Moravské výškařské tour Rus Ivan Uchov, který se úspěšně přenesl přes 233 cm a dostal se do čela letošních tabulek. Za vítězství mu stejně jako Sťopinové náleží odměna 1000 USD, další bonus dostane za nový rekord mítinku. Druhé místo obsadil jeho krajan Andrej Těrešin, který skočil 2.30, třetí byl s 227 cm Švéd Linus Thörnblad. Nejlepší z Čechů byl na pátém místě Jaroslav Bába, který předvedl 2.24 m, Tomáš Janků a Svatoslav Ton se za 220 cm podělili o sedmou příčku.

 
Online záznam zde.

Tour se uzavře v sobotu Hustopečským skákáním.

Adam Pražák

Vytisknout