přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. srpna 2003, 15:46

Straková chce ještě před MS překonat 190 cm

Česká výška v soutěži žen bude mít na MS v Paříži zastoupení díky Strakové, ve hře však stále ještě zůstává zkušená Hlavoňová.

Iva Straková zaznamenala v úvodu tohoto roku rapidní vzestup výkonnosti. Třiadvacetiletá závodnice Olympu Praha vstupovala do sezony s osobním maximem 190 cm, které na halovém mistrovství republiky v Bratislavě dokázala vylepšit o plných 6 centimetrů. Absolutní světová špička je však stále o stupínek výš, vždyť letos už deset závodnic překonalo hranici 2 metrů.Foto: Česká atletika, s.r.o.


„Momentálně je ve výšce obrovská konkurence,“ konstatuje Straková, „úspěchem by pro mě byl postup do finále,“ dodává česká reprezentantka ke svým nadějím pro zatím nejvýznamnější akci své kariéry. Motivace v soutěži na mistrovství světa Strakové chybět nebude, svěřenkyně trenéra Jaroslava Kováře se však obává jiného momentu, který může ovlivnit její výsledek: „Mám strach, že bude hodně pracovat nervozita. Na menších závodech bývám uvolněnější než na velkých soutěžích.“ Na halovém MS v Birminghamu Straková bojovala ve druhé kvalifikační skupině, prvním pokusem zdolala 190 cm, ale postupová výška 195 cm už byla nad její síly. „Myslím si, že v Paříži nastaví kvalifikační limit právě 195 cm,“ odhaduje Straková. V zimním období jedenáctou ženu světových halových tabulek zaskočilo nachlazení, poté ji přibrzdily problémy s koleny. „Kvůli těmto nepříjemnostem se necítím dostatečně vyzávoděná,“ říká Straková, která proto v letní sezoně zvolila přípravu s více starty. Ještě tento týden se zúčastní mítinku EAA ve španělském San Sebastianu, kde by v neděli 10. srpna měla podpořit svou kolegyni Zuzanu Hlavoňovou usilující o splnění limitu pro mistrovství světa. „Moc bych to Zuzce přála. Určitě by nám oběma pomohlo, kdybychom v Paříži startovaly ve dvou, i když pravděpodobně každá v jiné kvalifikační skupině.“ Šest dní po mítinku v San Sebastianu se Iva Straková představí v pražském Edenu v závodě Česká spořitelna extraligy. „Určitě by mi ještě před Paříží prospěl nějaký kvalitní výkon,“ uvádí česká výškařka, „neočekávám, že se přiblížím osobnímu rekordu, ale aspoň jednou chci překonat 190,“ doufá Straková.

Oštěpař Miroslav Guzdek očekává, že výkon otevírající brány pařížského finále bude hluboko pod hodnotou jeho osobního rekordu. „Letos dosahují oštěpaři horší výkonnosti než v minulých letech,“ konstatuje Guzdek. „Na postup do finále by mělo stačit tak 80, možná 81 metrů,“ předpovídá účastník mistrovství Evropy v Mnichově. Nejdál zatím osmadvacetiletý oštěpař hodil loni na jaře v Jihoafrické republice (85,74 m). Letos předvedl nejlepší výkon rovněž v úvodu sezony, když 8. května v Turnově poslal oštěp do vzdálenosti 83,71 m. Na republikovém šampionátu v Olomouci Guzdkovi k titulu stačilo 75,65 m, to už ale závodníka pražské Dukly trápily bolesti achilovky. „Problémy s achilovkou se vlečou už od května,“ říká Guzdek. Dva týdny po mistrovství republiky už potíže pominuly, stále se ale u českého reprezentanta projevuje určitý psychický blok: „Teď mi ty zdravotní problémy spíš leží v hlavě, na achilovku musím pořád myslet. Fyzicky se ale cítím perfektně.“ Miroslav Guzdek se do čtvrtka 15. srpna bude připravovat ve sportovním středisku v Nymburce, poté už stráví týden v Praze. 

Starty uvedených českých reprezentantů na MS 2003 v Paříži:
Iva Straková (výška) – 29. 8., 18:45 – kvalifikace; 31. 8., 16:45 – finále
Miroslav Guzdek (oštěp) – 29. 8., 18:30/20:25 – kvalifikace; 31. 8., 16:50 – finále

Tomáš Klement

Vytisknout