přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. března 2008, 12:24

Straková atakovala dva metry

Výškařka Iva Straková si z Čejkovic odvezla nový osobní rekord 198 centimetrů a stejný počet lahví vína. Soutěž mužů vyhrál Jaroslav Bába za 222.

Iva Straková vůbec nelitovala, že předvedla takový výkon na závěr sezony a po HMS. "Po Valencii mě nejvíc mrzelo, že sezóně chybí tečka v podobě osobáku," sdělila po včerejším zdolání životního maxima. "A jsem moc ráda, že to vyšlo." Podle Strakové se ale nedá takový závod srovnávat s velkou světovou akcí. "Do závodu, kde o nic nešlo, jsem šla úplně v klidu. Navíc jsem do poslední chvíle nevěděla, jestli vůbec budu startovat, byla jsem po Valencii lehce zraněná," prozradila Straková. "Viděla jsem to tak 50 na 50. Dohodli jsem se s trenérem, že se rozhodnu po rozcvičení. Při něm mě až překvapilo, že jsem to skoro necítila," popsala důvod, proč nakonec odstartovala a udělala dobře.
Čejkovická hala prý vytvořila výbornou atmosféru a Straková procházela soutěží (soudě podle zápisu) snadno. Prvních pět výšek - 175, 183, 189, 192, ale i 196 - zvládla napoprvé. A to už byl přitom vyrovnán její absolutní osobní rekord (venku má nejlépe 195). Přes 198, své nové maximum a také rekord mítinku, který předtím držela Zuzana Hlavoňová (Kováčiková), se pak přenesla na třetí pokus. "198 ani 196 nebyly zas tak povedené skoky, což mě motivuje, že mám ještě rezervy. Zkoušela jsem v sezóně 197 a třikrát jsem byla hodně blízko. Neměla jsem štěstí a teď, i když se laťka klepala, to vyšlo," radovala se Straková. Pak zkoušela i hranici světové extratřídy - 2 metry, zatím však odolala. "Na olympiádě? Tam není moc pravděpodobné, že bych to skočila, tam se většinou skáče pod osobáky." Iva Straková však má na to, aby do Pekingu s 2 metry odcestovala.
Vítězství v Čejkovicích získala Straková nad reprezentačními kolegyněmi. Romana Dubnova na druhé příčce předvedla svůj letošní standard, když si zapsala 192 centimetrů. Barbora Laláková přidala pět centimetrů oproti Valencii, zdolala 186. Výborný osobní rekord 183 cm a čtvrtou pozici si odvezla Zuzana Bergrová. Specialistka na čtvrtku s překážkami minulou neděli rozbíhala úspěšnou štafetu na HMS.

Jaroslavu Bábovi stačilo na vítězství 222 cm na první pokus. Druhá příčka zůstala Holanďanu Martijnovi Nuijensovi, stejnou výšku zdolal napodruhé. Tomáš Janků po dvou nezdarech "na třech dvojkách" zkoušel napotřetí 230, ale zůstal s 218 třetí. Čtvrtý Slovák Michal Kabelka a pátý Svatoslav Ton si zapsali 214.

Michal Procházka
s využitím EME NEWS