přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. června 2009, 00:17

Straková a Špotáková si podmanily Štrasburk

České reprezentantky si z francouzské části hraničního města odvážejí vítězství i vylepšená letošní maxima. Na stupně vítězů se vešly také půlkařka Mráčková a tyčkařka Ptáčníková.

Výškařka Iva Straková jako jediná zdolala ve Štrasburku 193, čímž vylepšila o centimetr svůj nominační výkon pro MS. K ostřejšímu limitu chybějí svěřenkyní trenérů Kováře a Nejdla ještě 2 cm. „Skákalo se mi dnes dobře, ale pak mě začalo tahat lýtko a už to bylo z mé strany opatrnější,“ vzkázala po závodě. Trio dalších skokanek v pořadí zdolalo 191, podle čistoty zápisu se seřadily takto: Skotniková (Fr.), Aitovová (Kaz.), Školinová (Rus.).

Oštěpařská šampionka Barbora Špotáková se ukázala v lepším světle než její sokyně, držitelka výkonu roku Christina Obergföllová. Svěřenkyně Rudolfa Černého posunula značku svého letošního maxima 31 cm za 66 metrů. Němce se tak v tabulkách přiblížila a navíc ji v přímém souboji porazila o 4 metry, Obergföllové změřili 62.33. „Byl to pohodový závod, 66.31 lehce prvním pokusem,“ zhodnotila Špotáková. „Bohužel stadion měl zvláštní perspektivu, vypadalo to daleko, ale nikomu to moc nelítalo. Šla jsem jen čtyři pokusy a závod si užívala. Bylo to příjemné zastavení, francouzská pohoda mě uchvátila,“ popsala. Za šedesát metrů už se dostala jen třetí Polka Piwnická (60.48), zklamaná z výkonu bude asi hlavně v pořadí čtvrtá Jarmila Klimešová, jíž naměřili 54.37 m.

Ani dalším českým zástupcům už se tolik výkonnostně nedařilo, Veronika Mráčková nicméně na půlce dosáhla na třetí místo za čas 2:06.28. Ještě o příčku výše se umístila Jiřina Ptáčníková, která absolvovala druhý závod během třech dní a výsledkem bylo 431 cm, pět cm za Ruskou Polnovou. Čtvrté místo obsadil Jiří Vojtík, dvoustovku proběhl za 21.33. První start po nemoci absolvoval půlkař Jakub Holuša, byla z toho šestá pozice a čas 1:50.44.

Z dalších výkonů snese přísnější měřítka především stovka, kde Ronald Pognon (Fr.) a Phil de Rosier (USA) svedli boj o prsa, v němž se radoval prvně jmenovaný (10.23 vs. 10.24). Vysoce bodově hodnocená jsou také vítězství ruských sprinterek, čtvrtkařky Xenie Zadorinové (51.64) a překážkářky Julije Kondakovové (13.03), a také domácího trojskokana Benjamina Compaoreho (16.98), jenž o dva decimetry předčil známějšího Karla Tallepierre. Vůbec nejvíce bodů (1167) měl ve Štrasburku podle maďarských tabulek hod Barbory Špotákové, skok Ivy Strakové byl v tomto srovnání sedmý (1136).

Výsledky ze Štrasburku

Michal Procházka

Vytisknout